W częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w piątek 8 listopada odbyły się Zaduszki Katyńskie.

Podczas uroczystości miała miejsce promocja książki Prawda i kłamstwo o Katyniu, będąca zbiorem najlepszych prac wyłonionych w jubileuszowej X edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego “Prawda i kłamstwo o Katyniu”. O szczegółach mówi europoseł i organizator Zaduszek, Jadwiga Wiśniewska:

– Od 7 lat organizuję Zaduszki Katyńskie – mówi Jadwiga Wiśniewska, europoseł i organizator Zaduszek. – Inspiracją do podjęcia takiego działania były słowa ks. infułata dr Ireneusza Skubisia. Siedem lat temu, kiedy organizowałam promocję książki, podsumowującej konkurs “Prawda i kłamstwo o Katyniu”, ksiądz infułat wpadł na pomysł, żeby zrobić to właśnie w ramach Zaduszek, dlatego dzisiaj spotykamy się już na nich po raz siódmy, by wspominać ofiary zbrodni katyńskiej.

Europoseł podkreśla, jak ważne jest przekazywanie pamięci o zbrodni katyńskiej przez młodsze pokolenie.

– Zaduszki łączą w sobie nie tylko wspomnienie ofiar Katynia, ale również są okazją do promocji książki. W tym roku odbywa się promocja X edycji Konkursu “Prawda i Kłamstwo o Katyniu”. Polega on na tym, że młodzi ludzie docierają do źródeł, piszą o zbrodni katyńskiej i budują swoją patriotyczną świadomość na prawdzie o Katyniu, a nie na kłamstwie o nim – wyjaśnia Wiśniewska. – Przez te 10 lat do mojego biura wpłynęło 2385 prac młodych ludzi z całego województwa śląskiego. Skoro tak ogromna liczba osób pochyliła się nad tak bolesną tematyką, to jestem przekonana, że można ją znacznie pomnożyć, ponieważ prawdę na temat Katynia nie tylko znają uczniowie klas, z których pochodzą laureaci konkursu oraz ich rodzice, ale też będą znać ich dzieci i wnuki. Myślę, że piękne jest właśnie to, że młodzież chce docierać do prawdy i budować swoją świadomość patriotyczną na prawdzie o Katyniu – podsumowuje europoseł.

Wysoki poziom merytoryczny przygotowywanych prac doceniany jest przez różne środowiska. Tegorocznej uroczystości Konkursu towarzyszył koncert młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie pt. “A świadkami były drzewa…”. Patronat naukowy nad Konkursem objął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content