10635863_798756576882897_1124632730693636478_n

Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej działa od ponad roku. Jego zasadniczym celem są rekonstrukcje historyczne, ale także inna działalność kulturalna, w tym propagowanie wiedzy historycznej. Rekonstrukcje dotyczą XVIII-wiecznej załogi żołnierskiej z Jasnej Góry oraz ówczesnych częstochowskich mieszczan. Obecnie trwa rekrutacja do Garnizonu.

Co zrobić, aby zostać żołnierzem z czasów saskich? – Wbrew pozorom dużo nie trzeba zrobić. Trzeba chcieć. Trzeba przyjść do nas, porozmawiać, żadnych szczególnych umiejętności nie wymagamy. Wystarczy zafascynowanie historią, Jasną Górą czy chociażby bronią czarnoprochową. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. Oprócz tego, że jesteśmy garnizonem wojskowym, mamy również sekcję cywilną – wyjaśnia Robert Bagrit z Garnizonu.

W minionym roku niejedno się w Garnizonie zmieniło, m.in. dołączyli pasjonaci z Torunia, Łodzi, Warszawy i Bielska-Białej. Nieodłącznym elementem rekonstrukcji historycznych jest przygotowanie własnego rynsztunku. – Można albo zamówić u rzemieślników całe oporządzenie, stroje, broń. Można również dużą część takiego oporządzenia przygotować samemu – mówi Robert Bagrit. Kwestia dotyczy nie tylko oporządzenia wojskowego, ale wszystkich przedmiotów i strojów z epoki. – Prowadzimy warsztaty szkoleniowe, gdzie uczymy się szyć chociażby i każdy może XVIII-wieczne ubranie wykonać samemu.

W minionym roku żołnierze Garnizonu wielokrotnie pojawiali się na ulicach Częstochowy, odbył się też m.in. piknik w Parku Staszica czy pokaz musztry wojskowej. Sascy piechurzy poza naszym miastem to jednak rzadki widok. Odwoływanie się przez organizacje rekonstruktorskie do XVIII stulecia jest powszechne na świecie, ale wyjątkowe w Polsce. – XVIII w. dla niektórych krajów był momentem rozkwitu, dlatego jest sporo grup, które ten okres odtwarzają, chociażby w Niemczech, wbrew pozorom nawet w Rosji – zauważa Robert Bagrit. – Natomiast w Polsce faktycznie jest bardzo mało takich grup. W zasadzie istnieją dwie, jesteśmy my i jest jeszcze garnizon gdański. Oczywiście są jeszcze w Polsce grupy, które odtwarzają Prusaków z XVIII w., z okresu wojny 7-letniej.

Więcej szczegółów o Garnizonie Fortecy Częstochowskiej w portalach społecznościowych. W najbliższym czasie członkowie Garnizonu odwiedzą Jasną Górę: https://czestochowskie24.pl/czestochowa/warta-honorowa-na-jasnej-gorze/

K. R.

Skip to content