Wstrzymanie szczepień obowiązkowych w ramach PSO

W związku z zakażeniami koronawirusem Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny wraz z konsultantami krajowymi w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii rekomendują odroczenie szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. Szczegółowych informacji na ten temat udzieliła Edyta Kapelka, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej częstochowskiego Sanepidu:
– To zaleceni ma za zadanie ograniczyć ilość dzieci i rodziców w przychodniach. Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby w określonych przypadkach wykonać te szczepienia później. Lekarz opiekujący się dzieckiem powinien podjąć indywidualną decyzję w stosunku do każdego pacjenta. Trzeba tutaj uwzględnić sytuacje, jak panuje w kraju. Te szczepienia można przełożyć na 30 dni od daty wydania komunikatu, czyli do 18 kwietnia br.
Jak dodaje Edyta Kapelka, szczepienia w oddziałach noworodkowych oraz szczepienia poekspozycyjne powinny być prowadzone na dotychczasowych zasadach. Powiatowe stacje sanitarno–epidemiologiczne powinny wydawać szczepionki bez ograniczeń i na zasadach dotychczasowej dystrybucji.