„Wszyscy jesteśmy tacy sami”

„Nasze urodziny – sprawni czy niepełnosprawni, wszyscy jesteśmy tacy sami” – to hasło konkursu plastycznego organizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Konkurs kierowany jest do wszystkich przedszkolaków w Częstochowie.

– Głównym organizatorem konkursu jest Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie, który działa w strukturach MOPS. Centrum to będzie obchodziło w tym roku 25 lat swojego istnienia, stąd też pomysł na urodzinowy konkurs – tłumaczy Olga Dargiel, rzecznik MOPS-u.

Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat osób z niepełnosprawnością, odwołując się do takich wartości jak: przyjaźń, miłość, tolerancja i szacunek dla ludzi.

– Ten konkurs nie jest pierwszym, jaki organizujemy. Pokazuje on, że dzieci doskonale wiedzą jak rozpracować taki temat. Najmłodsi udowadniają, że bez względu na okoliczności, nie ma znaczenia, jak jesteśmy różni, czy ktoś jest niepełnosprawny. Bardzo liczymy na prace naszych przedszkolaków, by pokazały także nam, dorosłym, czym jest tolerancja, akceptacja oraz szacunek – dodała Olga Dargiel.

Prace rysunkowe, malarskie lub kolaże należy przesyłać na adres centrum przy ul. Jasnogórskiej 36, do 10 października. Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie powstało, aby zapewnić specjalistyczną pomoc dzieciom z dysfunkcjami ruchowymi oraz fachową pomoc rodzinom, w których takie dziecko się wychowuje.

– Prowadzimy również konsultacje i terapie psychologiczne, pedagogiczne i logopedyczne dla dzieci z tzw. mikrodeficytami rozwojowymi, czyli trudnościami. W ramach naszego ośrodka pracuje wiele działów zajmujących się opieką, rehabilitacją usprawniającą, konsultacjami i poradnictwem oraz zajęciami – przybliża Agnieszka Krzemińska, kierownik centrum działającego w ramach struktury organizacyjnej MOPS-u.

Już 22 i 23 października w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie odbędą się Dni Otwarte. W ich trakcie będzie można zwiedzić placówkę oraz skorzystać z nieodpłatnych konsultacji m.in. psychologa, logopedy oraz fizjoterapeuty. Wtedy też nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.

BNO
Fot.: MOPS w Częstochowie