Wszystkich Świętych bez mszy na cmentarzu

Fot. Radio Fiat

Obostrzenia wprowadzone przez pandemie koronawirusa objęły również uroczystość Wszystkich Świętych. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo, zachęca wiernych do indywidualnego odwiedzania zmarłych bliskich na cmentarzach.

Wprowadzenie czerwonej strefy i dodatkowe obostrzenia objęły także uroczystość Wszystkich Świętych. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo polecił odwołać Msze św., które tego dnia są odprawiane na cmentarzach. Oktawa uroczystości Wszystkich Świętych, trwa od 1 do 8 listopada i właśnie w tym tygodniu zalecane jest odwiedzanie grobów zmarłych. Więcej na ten temat mówi rzecznik archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz:

– Msze św. będą sprawowane w parafiach, aby wierni mogli uczestniczyć. Zachęcamy, aby wierni odwiedzali cmentarze przed i po uroczystości, szczególnie w Oktawie uroczystości Wszystkich Świętych. Ma to na celu uniknięcie ryzykowanego gromadzenia się. Apelujemy do wszystkich odwiedzających cmentarze, by przede wszystkim dbali o bezpieczeństwo.

W uroczystości Wszystkich Świętych cmentarze mają działać normalnie. Kancelaria Premiera i Ministerstwo Zdrowia nie planują ich zamknięcia. Jak mówi rzecznik rządu Piotr Müller, nie mamy powodów do zmartwień:

– Od kilku dni apelujemy, aby odwiedziny na cmentarzach rozłożyć na kilka dni. Mimo, że jest to nasza piękna tradycja prosimy, aby iść w inne dni, a nie konkretnie w ten dzień. Zabezpieczy nas to przed możliwością zarażenia się. Natomiast, nie planujemy zamykania cmentarzy.

Mimo otwartych cmentarzy, apelujemy o noszenie maseczek i stosowaniu się do obostrzeń, które obowiązują w czerwonej strefie.

AS