Wszystkiego najlepszego, Mamo!

Fot. ZUS

Jest symbolem opiekuńczości, bezpieczeństwa oraz ciepła domowego ogniska. Początek obchodów jej dnia sięga czasów starożytnych, a jego data zależy od kraju, w którym jest świętowany. Mowa oczywiście o Dniu Matki, czyli święcie obchodzonym jako wyraz szacunku dla wszystkich mam.

W powojennej Polsce corocznie obchodzimy je 26 maja. Mama w życiu każdego z nas istnieje od… zawsze. Jest najczęściej pierwszą osobą, do której się uśmiechamy, wymawiamy pierwsze słowa oraz za którą podążamy, gdy tylko nauczymy się chodzić. Przy niej czujemy się bezpiecznie i niezależnie od tego, ile mamy lat, zawsze będziemy jej ukochanym dzieckiem. Macierzyństwo nie jest jednak łatwe i jest ściśle powiązane z wielkim poświęceniem, ale także z wielką radością.

– Macierzyństwo jest jednym z najtrudniejszych zawodów świata, ponieważ matka jest odpowiedzialna za żywą istotę, która nieustannie się zmienia i jest poddawana różnym wpływom. Tutaj od naszych reakcji i zachowania będzie zależało, w jaki sposób ukształtujemy małego człowieka. Na pewno trzeba nauczyć się być pielęgniarką, piosenkarką, tancerką, animatorką zabaw, opiekunką oraz mediatorem i menadżerem – mówiła Agnieszka Walicka-Chmiel, pedagog i mama czwórki dzieci.

Macierzyństwo przez wielu uważane jest za najtrudniejszy zawód na świecie. Nie wystarczy dobra opieka i troska. Dobra mama to kobieta, która żadnej pracy, ani wyzwania się nie boi. Mama to także osoba, która łączy w sobie wiele kompetencji.

– Macierzyństwo jest łączeniem kilkunastu różnych profesji w jednym słowie. Na co dzień muszę być lekarzem, pielęgniarką, terapeutą zajęciowym, animatorem różnych zabaw i negocjatorem. Jest to niesamowite wyzwanie, ale też niesamowita radość, bo od kiedy dzieci pojawiły się w naszej rodzinie, przewartościował się cały nasz świat. Bardzo się ubogacił, ale dał też sporo nowych wyzwań, z którymi musimy się mierzyć każdego dnia. Każde z naszych dzieci jest indywidualnym człowiekiem i charakterem. Myślę, że każdy dzień jest bogaty w różne doświadczenia – przekonywała Pani Agnieszka, mama dwójki dzieci.

Mama i dziecko powinni spędzać jak najwięcej czasu razem, aby zbudować między sobą silną więź. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób nie może sobie na to pozwolić ze względów ekonomicznych. Jeśli mama jest ubezpieczona, to w przypadku narodzin przysługuje jej prawo do zasiłku macierzyńskiego.

– Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka, ale też przyjęcia na wychowanie dziecka do lat 7 (do 10 lat, jeśli otrzymało decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego). Prawo do zasiłku macierzyńskiego mają osoby, które podlegają ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek macierzyński wypłacany jest za okres urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Kobieta, która urodzi jedno dziecko przy jednym porodzie lub przyjmie jedno dziecko na wychowanie do lat 7 (ewentualnie do lat 10 – jeśli dziecko otrzymało decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego) świadczenie będzie miała wypłacane przez 52 tygodnie. Jeżeli mama urodziła bliźniaki lub trojaczki, to wówczas okres pobierania zasiłku macierzyńskiego wydłuża się o kilkanaście tygodni, odpowiednio do 65 i 67 tygodni. Maksymalny czas pobierania zasiłku macierzyńskiego to 71 tygodni, przysługuje on kobiecie, która urodziła pięcioro lub więcej dzieci przy jednym porodzie – tłumaczyła Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Postanowiliśmy zapytać mieszkańców Częstochowy, w jaki sposób zamierzają uczcić ten wyjątkowy dzień.

– Głównymi prezentami są kwiaty i perfumy oraz wspólne spędzenie czasu wieczorem – mówiła częstochowianka.

– Właśnie jadę zawieźć mojej mamie prezent. Interesuje się decoupage, w związku z czym podaruję jej niezbędne akcesoria – zdradziła wsiadająca do samochodu kobieta.

– Dla mnie mama jest wyjątkową kobietą. Urodziła mnie, co już samo za siebie świadczy, że jest dla mnie ważna, ponieważ dała mi życie. Pragnę, aby ten dzień był szczególny dla niej i dla mnie. Chcę, aby był to czas wspólnego spotkania i spędzenia czasu. Kupiłam jej dziś piękny bukiet konwalii, bo wiem, że są to kwiaty, które kocha. Tym bardziej że mamy maj, więc kojarzy się to z radością, wiosną i szczęściem, czyli z tym, jaki powinien być ten dzisiejszy dzień – powiedziała Ola, mieszkanka Częstochowy.

Wszystkim mamom życzymy wszystkiego, co najlepsze.

BNO