Wybory prezydenckie – dzisiaj powołane zostaną komisje wyborcze

fot. Radio Fiat

Do wyborów prezydenckich pozostało jeszcze ok. 2 tygodni. Krajowe Biuro Wyborcze podjęło działania, mające zapewnić ich staranne i zgodne z Konstytucją przeprowadzenie.

Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie Tomasz Doruchowski informuje, że dzisiaj (15 czerwca) zostaną powołane obwodowe komisje wyborcze. Jak zapewnia, skład większości z nich będzie pełny.

– W dniu dzisiejszym będziemy powoływać obwodowe komisje wyborcze – na naszym terenie będzie ich 435. Sytuacja jest znacznie bardziej sprzyjająca niż w przypadku poprzedniego terminu wyborów. Wielkość komisji jest jak najbardziej zbliżona do maksymalnej, a jednocześnie na tyle optymalna, by zapewnić swobodną pracę ich członkom.

Co ciekawe, osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej i zakładach leczniczych również otrzymały możliwość oddanie głosu w specjalnie utworzonych komisjach.

– Ciekawostką jest, że wielu kierowników Domów Pomocy Społecznej bądź zakładów leczniczych skorzystało z przywileju, który wprowadziła ustawa z 2 czerwca br. o szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich, a mianowicie wskazali spośród swoich pracowników osoby, które będą zasiadały w odrębnych, specjalnych komisjach. Jest to o tyle bezpieczne, że zmniejsza ryzyko powstania nowego ogniska wirusa w tych placówkach.

Przypominamy, że oprócz głosowania tradycyjnego, istnieje również możliwość oddania głosu w sposób zdalny – Państwowa Komisja Wyborcza umożliwiła głosowanie korespondencyjne tym wyborcom, który nadal chcą pozostać w domach w związku z epidemią koronawirusa. Chęć głosowania korespondencyjnego należy zgłaszać m.in. poprzez platformę ePUAP do końca dzisiejszego dnia, czyli 15 czerwca. Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca (I tura), ewentualna II tura z kolei przeprowadzona zostanie 12 lipca.

MSI