Wybrano wykonawcę nowej Bursy Miejskiej

Fot. Radio Fiat

W częstochowskim magistracie wybrano firmę, która zbuduje nową bursę przy I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Nowy internat dla młodzieży ma być gotowy w połowie 2022 roku. Jego koszt to ok 11 mln zł.

Niedługo stara bursa przy I LO im. Juliusza Słowackiego zniknie z mapy miasta. Na jej miejscu powstanie nowy, kilkupiętrowy budynek o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. metrów kwadratowych. Początkowo oferty zgłoszone do przetargu przekraczały planowany na ten cel wydatek z budżetu miasta. Teraz sytuacja wygląda inaczej, o czym mówi Michał Konieczny, naczelnik miejskiego wydziału inwestycji.

– Taka sytuacja zdarza się czasem w postępowaniach przetargowych. Zaoferowane kwoty przekraczają te, które wpisane są w planie finansowym. Mamy wtedy dwie możliwości: unieważnić postępowanie lub prosimy radę miasta za pośrednictwem prezydenta o to, aby pieniądze jednak znaleźć. Taka właśnie sytuacja miała miejsce w tym przypadku. Mogliśmy wybrać najkorzystniejszą ofertę konsorcjum firm, której liderem jest firma CzęstoBud. Zadanie kosztować ma niespełna 11 mln zł. Termin realizacji planowany jest na połowę 2022 roku.

Nowy budynek bursy ma mieć kilka pięter. Przewidziany jest dla ponad 90 uczniów.

– Najpierw niestety musimy wyburzyć istniejącą bursę. Taką podjęliśmy decyzję, biorąc pod uwagę stan techniczny budynku oraz brak możliwości wjazdu przez bramę dla pojazdów większych np. wozu strażackiego. Nowy budynek będzie bardziej otwarty. I LO im. Juliusza Słowackiego będzie widoczne z ulicy. Całość będzie zabudowana na piętrach wyższych.

Zaprojektowany budynek stanowić będzie uzupełnienie pierzei po wyburzeniu. W ramach inwestycji uporządkowana zostanie również infrastruktura podziemna, miejsca parkingowe, dojazdy i chodniki. W związku z taką inwestycją część zieleni zostanie wycięta.

ABK