Wybuch w częstochowskim bloku

Kryminalni z Częstochowy pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności, w jakich 9 sierpnia doszło do wybuchu w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym w Częstochowie przy ul. Sosabowskiego.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że mężczyźni w wieku 31 i 33 lat próbowali samodzielnie skonstruować petardę.  – W łazience doszło do eksplozji. Policjanci, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odnaleźli podczas przeszukania różne substancje chemiczne oraz prekursory materiałów wybuchowych. Te wszystkie materiał zostały zabezpieczone i przekazane do dalszej analizy – informuje asp. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W wyniku eksplozji obaj mężczyźni zostali ranni. – Mężczyźni trafili do szpitala. 31-latek jest w stanie ciężkim i ma bardzo poważne obrażenia kończyn górnych, natomiast 33-latek ma obrażenia kończyny dolnej. Został wypisany ze szpitala i zatrzymany. Dwie pozostałe osoby, które przebywały wówczas w mieszkaniu, zostały od razu zatrzymane. W mieszkaniu również przebywało 6-letnie dziecko, które po wykonaniu badań lekarskich zostało przekazane pod opiekę matce – informuje Sabina Chyra-Giereś.

Na miejscu ewakuowano mieszkańców z dwóch klatek – łącznie 26 osób. Mieszkańcy mogli powrócić do domów dopiero przed godziną 5.00 po wykonaniu czynności przez służby.

Za posiadanie materiałów wybuchowych lub substancji, która może zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób, grozi do 8 lat więzienia.

KF

foto źródło: KMP Częstochowa