Kierunek filmowy w częstochowskim UJD – być może już za rok

Film i sztuki audiowizualne – taki kierunek może powstać w częstochowskim Uniwersytecie im. Jana Długosza już w przyszłym roku akademickim. W związku z tym 25 września odbyła się na Uczelni konferencja prasowa.

Z pomysłu bardzo zadowolona jest rektor Uniwersytetu prof. Anna Wypych-Gawrońska. – Bardzo cieszę się z takich sugestii rozwoju Uczelni, bo one świetnie wpisują się w naszą dotychczasową pracę. Jesteśmy Uniwersytetem o wielu profilach i obszarach. Uważam, że to jest wspaniały pomysł. Jeżeli zaangażujemy siły Uczelni, a dodatkowo otrzymamy odpowiednią pomoc, będziemy mogli zaoferować bardzo dobrą propozycję.

Senator Artur Warzocha podkreślił, że autorem pomysłu utworzenia kierunku filmowego w Uniwersytecie w Częstochowie jest producent filmowy Piotr Kinicki. – Piotr Kinicki zaskoczył mnie znajomością topografii naszego terenu i działalności miejscowych środowisk artystycznych. Wskazał to jako olbrzymi potencjał, który do tej pory nie został zagospodarowany we właściwy sposób. Dołożymy wszelkich starań, żeby wspierać rozwój tej dziedziny, jaką jest film.

Piotr Kinicki przyznał, że początkowo nie myślał o utworzeniu kierunku filmowego w Częstochowie, ale to się szybko zmieniło. – Nigdzie nie spotkałem się z tak fantastycznym przyjęciem jak w Częstochowie. Pani rektor oprowadziła nas po Uniwersytecie i pokazała budynek przy Teatrze im. A. Mickiewicza, który mógłby służyć jako centrum przyszłej szkoły filmowej. Powstał nowy Uniwersytet, to otwórzmy szkołę filmową. Jest tu potężne środowisko i duża aglomeracja, co powinno sprzyjać pozyskaniu odpowiedniego wsparcia.

Pozytywnie o pomyśle kształcenia przyszłych filmowców w Częstochowie wypowiedział się również reżyser i scenarzysta Jerzy Domaradzki. – Jeżeli uważają państwo, że ten kierunek filmowy powstanie w Uniwersytecie, dając ogólne podstawy wiedzy, to jest to dobry pomysł. Myślę, że będzie to też szkolenie zawodowe dla ludzi, którzy będą specjalizować się w dziedzinie szeroko pojętych mediów.

W konferencji uczestniczyli także: Zbigniew Wichłacz, dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi; prof. dr hab. Paweł Siedlik, aktor reżyser i scenarzysta oraz Józef Romasz, operator filmów fabularnych i dokumentalnych, członek Polskiej Akademii Filmowej.

Studia na kierunku film i sztuki audiowizualne mają zostać uruchomione w przyszłym roku akademickim. W trakcie studiów przekazywana będzie usystematyzowana teoretyczna i praktyczna wiedza o wszystkich etapach i aspektach powstawania filmów, programów telewizyjnych i filmów reklamowych. Planowane jest uruchomienie 3-letnich studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, łącznie dla 50 osób.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content