Wykład prof. Agnieszki Czajkowskiej dla młodzieży ponadgimnazjalnej w Bibliotece Publicznej

wykład w bibliotece prof. Czajkowska

Dr hab. Agnieszka Czajkowska z Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie 9 grudnia wygłosiła w Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego wykład pt. „Nieznana przeszłość Marii Skłodowskiej-Curie (o chemii i literaturze XIX wieku)”. Odczyt skierowany był do uczniów częstochowskich szkół ponadgimnazjalnych.

– Moje zainteresowanie jako polonistki wybitną chemiczką i fizyczką wynika z faktu, że przestudiowałam literaturę polską XIX wieku i zobaczyłam, że panuje w niej szczególna atmosfera kultu wiedzy i to właśnie wiedzy chemicznej. Pomyślałam wtedy, że skoro Maria Skłodowska-Curie była Polką, która bardzo chętnie czytała rodzimą literaturę, być może właśnie te XIX-wieczne dzieła w jakiś sposób ją ukształtowały. Postanowiłam również zadać sobie pytanie, czy w literaturze polskiej tego okresu istnieją jakieś poprzedniczki lub poprzednicy Mari Skłodowskiej-Curie? Okazało się, że tak – mówiła na temat swoich inspiracji osobą polskiej dwukrotnej noblistki dr hab. Agnieszka Czajkowska.

Maria Skłodowska-Curie jako jedna z pierwszych kobiet przełamała monopol na osiągnięcie sukcesu w świecie nauki. Największą sławę przyniosło jej odkrycie dwóch pierwiastków – polonu i radu. Badania nad promieniotwórczością były największym zawodowym sukcesem Skłodowskiej-Curie, ale również powodem jej śmierci w 1934, kiedy to zmarła wskutek złośliwej anemii oraz choroby popromiennej.

PB

Skip to content