Wypchnięte okna i czujny sąsiad

policja trójkąt komenda - kr

To nie legendy, to ma miejsce każdego dnia. Kradzieże do mieszkań są realnym utrapieniem w okresie wyjazdów do krewnych i znajomych czy na urlop. Nie inaczej będzie w ciągu najbliższych dni. Nic nie zastąpi dobrych relacji z sąsiadami.

– W ostatnim okresie w różnych miejscach w Częstochowie, szczególnie w dzielnicy Tysiąclecie, dochodziło do kradzieży, gdzie sprawcy działali metodą na wypchnięcie okna w mieszkaniach znajdujących się na parterze bloków. Apelujemy o ostrożność. Apelujemy o zwracanie uwagi a mieszkania sąsiadów, szczególnie w porze dopołudniowej, kiedy przebywają oni poza miejscem zamieszkania – mówi podinsp. Joanna Lazar z KMP w Częstochowie.

Kolejny kłopot dotyczy zakupów. Zarówno internetowych, w trakcie których np. powinniśmy sprawdzić towar przy odbiorze, jak i tradycyjnych. – Będziemy mieć ręce zajęte zakupami, będziemy bardziej nieostrożni. Uważajmy na portfele, na torby, trzymajmy je blisko przy sobie – przypomina Joanna Lazar. – Bierzmy pieniądze tylko w takiej ilości, która jest nam potrzebna do zakupów. Szczególnie uważajmy w dużych marketach, a także różnego rodzaju bazarach. Wiosenny pośpiech, przedświąteczną gorączkę wykorzystują kieszonkowcy.

Okres przedświątecznych zakupów to czas żniw dla kieszonkowców. W tym czasie trzeba zadbać nie tylko o portfele, ale również o telefony czy smartfony. Dostęp do danych osobowych pozwala narobić wiele szkód, również finansowych i osobistych.

Powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu telefonu hasłem i ograniczeniu kwoty wypłat na karcie bankowej, ale również pamiętać o wylogowaniu się z używanych na telefonie stron internetowych. Powszechnymi oszustwami są wyłudzenia pieniędzy na portalach społecznościowych. Po przejęciu konta, oszust wysyła do znajomych ofiary np. prośby o pomoc, o pożyczkę, o dokonanie przelewu.

Krzysztof Rygalik