Wystawa modlitewników

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II można zobaczyć wystawę modlitewników, pochodzących ze zbiorów Zbigniewa Biernackiego – częstochowskiego antykwariusza i kolekcjonera. Niektóre z nich powstały w XVIII wieku.

Modlitewniki to książeczki, które mają ułatwić sprawowanie praktyk modlitewnych. Zawierają m.in. teksty liturgiczne, fragmenty katechizmu i modlitwy przygotowujące do przyjęcia sakramentów. W wyniku reformy liturgicznej dokonanej przez Sobór Watykański II ich rolę przejęła liturgia godzin, dostosowana do potrzeb wiernych. Obecnie wydawane są dla określonych miejsc pielgrzymkowych oraz grup społecznych. Zbiór ok 200 modlitewników, książeczek do nabożeństwa i śpiewników kościelnych – sprzed nawet kilkuset lat – posiada Zbigniew Biernacki, właściciel antykwariatu w Częstochowie. Jak mówi – gromadził je ponad 30 lat.

– Są świadkiem naszej duszy. My z tym modlitewnikiem klękamy przed ołtarzem, łóżkiem. Modlimy się z niego, szukamy pieśni religijnych. Te, które zgromadziłem, są od XVIII wieku, potem XIX wiek – wydane przed Powstaniem Styczniowym i później. Największa ilość modlitewników jest z okresu międzywojennego i powojennego.

Zbigniew Biernacki wystawił swoje zbiory, aby mógł je zobaczyć każdy. Jak dodaje właściciel kolekcji – każda książeczka ma swoją historię.

– To modlitewniki wydane np. w Glasgow w 1942 roku, w Nowym Jorku, Budapeszcie. Niektóre są zniszczone, spracowane. Małe, większe noszone są zależnie od formatu kieszeni czy torebki. Taka jest ich rola, że mają być używane. Zresztą modlitewniki lubią być potrzebne.

Modlitewnik jest przewodnikiem w życiu wiodącym do Boga i zawiera wizję świata zgodną z prawdami wiary. Odzwierciedla tradycję religijną, z której wyrasta. Na wystawie można zobaczyć także prawosławne i ewangelickie książeczki do nabożeństwa, dawane dzieciom z okazji I Komunii Świętej.

ABK