W Pawilonie wystawowym w parku im. Stanisława Staszica 31 sierpnia otwarto ekspozycję upamiętniającą działania 7 Dywizji Piechoty. Wystawa ma na celu rozpropagowanie wiedzy na temat działań bojowych dywizji we wrześniu 1939 roku, jak również przedstawienie losów najważniejszych bohaterów tamtych wydarzeń.

7 Dywizja Piechoty była jedną z wielu jednostek Wojska Polskiego, które od pierwszych minut II wojny światowej podjęły walkę z niemieckim Wehrmachtem. O tym, jak wyglądały przygotowania do otwarcia wystawy, mówi Adam Kurus, z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach:

Koncepcja wystawy narodziła się już w zeszłym roku, także te przygotowania trwały dość długo. Natomiast powiem, że w czasie tych ostatnich miesięcy te prace były najbardziej zaawansowane, zarówno merytorycznie, jak i oczywiście potem już samo otworzenie wystawy, przestrzeni wystawowej. Natomiast oczywiście wystawa opowiada o żołnierzach 7 Dywizji Piechoty, jak sam tytuł wskazuje o zapomnianych bohaterach września 1939 roku. No i na wystawie będziemy mogli zobaczyć nie tylko szlak bojowy 7 Dywizji Piechoty we wrześniu 1939 roku, ale także losy jej żołnierzy. Bo przecież Dywizja Piechoty to nie tylko jednostka wojskowa, to nie tylko znaczki, kreski na mapach sztabowych, ale to przede wszystkim ludzie z krwi i kości, którzy walczyli w obronie ojczyzny, wtedy osiemdziesiąt lat temu. No i właśnie o nich jest ta wystawa.

Adam Kurus podkreśla także rolę 7 Dywizji Piechoty dla regionu częstochowskiego:

No dla nas była szczególnie istotna, ponieważ 7 Dywizja Piechoty, dowództwo 7 Dywizji Piechoty stacjonowało właśnie w Częstochowie. Tutaj stacjonowały jej dwa Pułki, 27 Pułk Piechoty oraz 7 Pułk Artylerii Lekkiej. Poza tym był jeszcze 25 Pułk Piechoty w Piotrkowie Trybunalskim oraz 74 Górnośląski Pułk Piechoty w Lublińcu. I te wszystkie Pułki oraz inne oddziały tworzyły 7 Dywizję. Natomiast rzeczywiście we wrześniu 1939 roku 7 Dywizji Piechoty, tutaj stąd można powiedzieć, z Częstochowy przyszło bronić własnej ziemi częstochowskiej, regionu częstochowskiego. No i właśnie to ta Dywizja 1 września 1939 roku o świcie stanęła naprzeciw, potężnych sił głównych niemieckich, dziesiątej armii, podjęła z nimi twardą walkę.

Wystawę „7 Dywizja Piechoty. Zapomniani bohaterowie 1939” będzie można zwiedzać do 19 stycznia 2020 roku. Radio Fiat i portal czestochowskie24.pl objęły wydarzenie patronatem medialnym.

PG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content