XI Marsz Różowej Wstążki

Jak co roku, tak i dziś 23 maja ulicami Częstochowy przeszedł XI Marsz Różowej Wstążki – tym razem pod hasłem „Bądź zdrowa mamo”.

Ma on na celu wsparcie osób chorych, jak i uświadomienie społeczeństwa, jak ważna jest profilaktyka w zapobieganiu i wczesnemu wykrywaniu raka. Po marszu uczestnicy mieli okazję do skorzystania z badań mammograficznych i cytologicznych oraz mogli skonsultować się ze specjalistami. O marszu mówi Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki:

Ten marsz to jest taka manifestacja dla wszystkich, żebyśmy pomyślały, że w tym zagonionym życiu trzeba chwilę przystanąć i pomyśleć o tym, że życie jest bezcenne. I to my Amazonki, które zostałyśmy doświadczone chorobą, nie poddałyśmy się, realizujemy swoje przepiękne marzenia. Ale przede wszystkim ważne jest to, że można realizować po chorobie wiele wspaniałych rzeczy. Nigdy nie powiem walka, bo walka jest może na początku, gdy się dowiemy o chorobie, zastanawiamy się, jak to będzie, ale jeśli będziemy pozytywnie do tego podchodzić to naprawdę można to wszystko przezwyciężyć, spędzić jeszcze cudowne chwile. Tak jak na moim przykładzie jest czas przed chorobą i po chorobie. I myślę, że każda z nas ma taki okres w swoim życiu, że po chorobie stajemy się inni, bardziej doceniamy to życie i cieszymy się z każdego dnia, który nadchodzi. Myślę, że to jest takie przesłanie dla wszystkich.

Częstochowianie nie zrazili się niesprzyjającą pogodą i licznie uczestniczyli w wydarzeniu. Większość z nich już po raz kolejny przemaszerowała od placu Daszyńskiego do placu Biegańskiego z przypiętą do ubrania różową wstążką, symbolem Amazonek. Uczestnicy chętnie dzielili się powodami, dla których znaleźli się dzisiaj w centrum Częstochowy:

Choroba i wyjście z domu, spotkanie się z podobnymi jak my kobietami. Chęć pomocy i to, że chcę się pokazać, nie ukrywam się z tym, że byłam kiedyś bardzo chora. Wiadome jest, że człowiek cały czas ma nadzieję, że nawrót choroby nie nastąpi. Ale trzeba wyjść do ludzi. Chęć życia po prostu.

Akcja „Bądź zdrowa mamo” była zorganizowana przez Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki.

AK