XII Plener Artystyczny ISD Huty Częstochowa

plener-hutniczy_3-720x481

„120 lat Huty – hartowane emocje” to hasło XII Międzynarodowego Pleneru Artystyczneo ISD Huty Częstochowa. Wystawę prac będzie można oglądać od 20 maja w Ratuszu na Placu Biegańskiego.

W 1896 r. warszawski przemysłowiec Bernard Ludwik Hantke rozpoczął budowę huty żelaza na terenie podczęstochowskiego Rakowa. W tym roku mija więc 120. rocznica powstania Huty i ten jubileusz stał się przewodnik tematem XII Pleneru Artystycznego ISD Huty Częstochowa.

– Chcemy nie tylko opowiedzieć o dziejach częstochowskiej Huty, ale przede wszystkim podkreślić niezwykłą miastotwórczą rolę tego zakładu na przestrzeni 120 lat – mówi rzeźbiarz Mariusz Chrząstek, który podobnie jak w poprzednich latach jest komisarzem pleneru. W tym roku do udziału w nim zaprosił 21 artystów, w tym wielu znanych z poprzednich lat, m.in. Martę Frej, Ewę Powroźnik, Małgorzatę Sętowską, Karola Bartona, Dariusza Dąbrowskiego, Wojciecha Kołsuta, Stanisława Przewłockiego, jak i debiutujących w tej imprezie: Joannę Matuszczyk, Izabelę Parkitną, Joannę Przygodę i innych. Dwunasty hutniczy plener stał się międzynarodowym, ponieważ oprócz czołówki częstochowskich plastyków uczestniczy w nim także dwoje polskich artystów mieszkających i tworzących na stałe za granicą: Olga Baumert w Wielkiej Brytanii i Zbigniew Guła w Niemczech oraz malarz Edward Gałustow z Białorusi.

Plener rozpoczął się w marcu od wizyty artystów w Hucie. Podczas spotkania z nimi o dziejach przedsiębiorstwa i jego współczesności opowiedzieli prezes ISD Huty Częstochowa Anatolii Fiediajew i doradca Zarządu Jacek Kasprzyk, który zaakcentował rolę Huty w rozwoju miasta. Przypomnijmy, że dzięki Hucie powstało m.in. osiedle na Rakowie, tu narodziła się idea elektryfikacji Częstochowy, przy hucie powstał Robotniczy Klub Sportowy Raków, z myślą o hutnikach zbudowano linie tramwajową, a obecnie na dawnych terenach hutniczych działa Specjalna Strefa Ekonomiczna. Następnie uczestnicy pleneru zwiedzili Walcownię Blach Grubych i w ciągu następnych dwóch miesięcy swoją wiedzę i obserwacje wykorzystali przy tworzeniu prac, inspirowanych tematyką hutniczą.
Wernisaż wystawy, której towarzyszy katalog, rozpocznie się w piątek, 20 maja, o godz. 17 w Sali Reprezentacyjnej Ratusza na Placu Biegańskiego. Jego cześć będzie poświęcona przypomnieniu 120-letniej historii częstochowskiej Huty i jej znaczenia dla rozwoju miasta. Jako specjalni goście zaproszeni zostali byli dyrektorzy i prezesi: Ryszard Barton, Józef Wypych, Lech Skrzypczyk, Wacław Korczak i Andrzej Stokłosa, a także przedstawiciele władz Częstochowy.
Wystawę obrazów, grafik i rzeźb zrealizowanych w trakcie hutniczego pleneru będzie można oglądać w Muzeum Częstochowskim w Ratuszu przez najbliższy miesiąc.

źródło: http://www.isd-hcz.com.pl/

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content