XXII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

W Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie odbył się dzisiaj (18 kwietnia) finał etapu diecezjalnego XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Poczuj radość Ewangelii”. Konkurs jest formą zachęty do sięgnięcia po Pismo Święte, od dwudziestu lat proponowaną młodym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św., która odprawiona została w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski:
– Myślę, że wszystkie te inicjatywy, które Kościół podejmuje, mają jedno wielkie znaczenie, żeby głosić Słowo Boże. Kościół wierzy w to, że mamy taką prawdziwą, rzeczywistą obecność Jezusa w Słowie i w Eucharystii. Dlatego to jest piękna inicjatywa Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, żeby rozpalać w młodych i znajomość Słowa i, wierzę w to mocno, życie Słowem Bożym. Wszystkie te inicjatywy to są takie prowokacje Kościoła do tego, żebyśmy żyli Słowem Bożym. A zwłaszcza, żeby rozkochać w tym Słowie Boga młodzież, bo to jest nasza przyszłość, i przyszłość Ewangelii.
Zakres merytoryczny tegorocznej edycji konkursu obejmował Księgę Psalmów, List do Galatów oraz List do Filipian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Jak powiedziała Izabela Tyras, przewodnicząca oddziału Civitas Christiana w Częstochowie, materiał był trudny, ale tym bardzie należy się cieszyć z licznego udziału młodzieży:
– Konkurs w Archidiecezji Częstochowskiej cieszy się wielkim zainteresowaniem i wielką popularnością, za co jesteśmy wdzięczni katechetom i rodzicom, że sprzyjają temu, żeby młodzi sięgali po Pismo Święte. Jeżeli mamy w naszej archidiecezji prawie 60 szkół ponadgimnazjalnych, a 45 bierze udział w konkursie, no to o czymś świadczy. Możemy być naprawdę dumni z naszej młodzieży, z naszych katechetów, że im się po prostu chce, że chcą czerpać Słowo Boże. I to pokazuje jak to Słowo Boże jest żywe.
Konkursowym zmaganiom młodzieży przyglądał się senator Ryszard Majer, zawsze wspierający tego typu wydarzenia:
– Wspólnie z organizatorem jestem również współfundatorem nagród. ale to głównie dlatego, że konkurs wiedzy biblijnej to konkurs dotyczący wiedzy fundamentalnej. Dla nas jako europejczyków, dla nas jako chrześcijan Biblia jest ta księgą, na której zbudowany jest fundament Europy. I bardzo się cieszę, że młodzi ludzie tak chętnie i tak licznie w tym konkursie uczestniczą, bo poznają swoje korzenie i tak naprawdę wiedzą biblijną budują tożsamość Polaka, tożsamość osoby, która żyje w roku stulecia niepodległości. Jest to bardzo ważne i bardzo dziękuję wszystkim organizatorom i uczestnikom, że decydują się stawać w te niełatwe zawody.
Najważniejszymi uczestnikami konkursu była oczywiście młodzież, która poświęciła wiele czasu i trudu przygotowując się do rywalizacji w trudnej tematyce wiedzy biblijnej. O tym, dlaczego biorą udział w konkursie i czym on dla nich jest opowiedzieli Kacper Pawelec i Karol Knopik z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie:
– Biblia to moja pasja, chcę pogłębiać wiedzę na ten temat. Do konkursu zachęcił mnie mój katecheta. Staram się żyć Pismem Świętym na co dzień, bo na nim opiera się Kościół i żyje nim Kościół i są poruszane tematy, tak jak w tym roku z Księgi Psalmów. Dla mnie osobiście jest czymś bardzo wielkim, że mogę brać udział w konkursie.
Finalistami konkursu zostali: I miejsce Oskar Turek z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, II miejsce Sandra Stasik z I LO w Częstochowie, III miejsce Krystian Stacherski z I LO w Radomsku. Będą oni reprezentować naszą diecezję w ogólnopolskim finale konkursu, który odbędzie się w dniach 4-5 czerwca 2018 r. w Niepokalanowie. Kolejne miejsca zajęli: IV miejsce Maciej Szymkiewicz II LO w Radomsku, V miejsce Karol Knopik z Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie, VI miejsce Adrian Żurek z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, VII miejsce Mateusz Olejnik z II LO w Radomsku.

ZD