XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza w częstochowskich Alejach

2 i 3 września w ramach XXVI edycji Krajowej Wystawy Rolniczej połączonej z XVIII Dniami Europejskiej Kultury Ludowej, w częstochowskich Alejach zaprezentowało się ok 400 wystawców.
Dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszyły się traktory, zarówno te których używają współcześni rolnicy, jak i zabytkowe. Wystawcy prezentowali też inne sprzęty, które są wykorzystywane do pracy w rolnictwie. W II i III Alei Najświętszej Maryi Panny, alei Sienkiewicza oraz na placu Biegańskiego odbywały się również targi nasienne, paszowe i pszczelarskie, wystawy poświęcone polskiej nauce rolniczej. Można było zapoznać się z działalnością instytucji rządowych, agencji rolniczych, lokalnych grup działania, zagród edukacyjnych czy sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Wiele stoisk było przepełnionych wyrabianymi tradycyjnymi metodami serami, chlebami, wędlinami. Sporo osób odwiedzających wystawę bezpośrednio od producentów kupowało kwiaty, byliny, krzewy i drzewka ozdobne czy owocowe. W Alejach pojawili się też wystawcy zwierząt. Natomiast na scenie zlokalizowanej na pl. Biegańskiego publiczność mogła podziwiać występy krajowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych.
Krajowa Wystawa Rolnicza to jedna z największych imprez w Polsce o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku setki wystawców oferuje na niej swoje towary i prezentuje maszyny oraz urządzenia dla rolnictwa. Głównym organizatorem tegorocznej wystawy był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

źródło: własne

fot. Michał Zawada