Zabezpiecz się przed grypą

Wysoka gorączka, bóle stawów i mięśni to pierwsze objawy grypy. Luty jest miesiącem, w którym liczba osób chorujących na grypę znacznie wzrasta.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy.

Grypa jest chorobą wirusową i atakuje nagle, osoby w różnym wieku – starsze i dzieci. Objawy są widoczne, należą do nich wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, suchy kaszel i katar. Łatwo się nią zarazić drogą kropelkową, dlatego trzeba uważać, izolować się. Osoby chore powinny pozostać w domu i tę grypę potocznie mówiąc „wyleżeć” – mówi dr Renata Cierpiał.

Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych. Co zrobić kiedy grypa nas dopadnie?

Leczenie jest objawowe. Przy wysokiej gorączce należy zbijać temperaturę, zażywając leki przeciwgorączkowe, dużo pić i wypoczywać. Zapobiegawczo stosuje się również szczepienia, najlepiej późną jesienią, natomiast w uzasadnionych przypadkach można je wykonać również teraz – dodaje Renata Cierpiał.

Niektórzy są zwolennikami domowych sposobów leczenia, które pomogą odetkać zatkany nos, obniżyć podwyższoną temperaturę i złagodzić chrypkę lub kaszel. Epidemiolodzy natomiast radzą by szczepić się, nawet w sezonie zachorowań.

KF