Zakaz wywożenia leków za granicę


Minister zdrowia Łukasz Szumowski opublikował wykaz leków, które stosuję się w stanach grypowych, a które nie wolno wywozić z Polski. Wiąże się to z pojawieniem się koronowirusa w Polsce oraz sytuacją epidemiologiczną na świecie. Wojciech Andrusiewicz, Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, powiedział, że zakaz ma charakter zapobiegawczy:

– Zakaz dotyczy leków na infekcję grypowe, przeziębienia, czyli to są leki do leczenia objawowego gorączki, stanów bólowych i podgorączkowych. Zakaz został wprowadzony prewencyjnie, nie dzieje się tutaj nic spektakularnego, działamy prewencyjnie, ponieważ musimy się przygotować do różnych możliwych scenariuszy. Jeżeli zaistniałaby sytuacja hospitalizacji dużej liczby osób, musimy mieć w dyspozycji całą gamę leków, dlatego przygotowujemy się, aby te leki w Polsce były.

Z kraju nie można wywozić czepków medycznych, fartuchów chirurgicznych, fartuchów włókninowych, igieł iniekcyjnych, masek chirurgicznych, masek do podawania tlenu, medycznych ochraniaczy na obuwie, odzieży operacyjnych, preparatów do dezynfekcji wyrobów medycznych, przyrządów do pobierania krwi, przyrządów do przetaczania płynów infuzyjnych, rękawic chirurgicznych, rękawic zabiegowych, strzykawek jednorazowych, termometrów elektronicznych. Zakaz obowiązuję do odwołania. Wszystkie informację znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Foto źródło: pixabay.com

Źródło: IAR