Załóż nasze buty – zapiski streetworkera

Jan Strączyński od sześciu lat pracuje jako streetworker. Przez ten czas zyskał olbrzymie doświadczenie w pracy z osobami bezdomnymi, stał się ich przyjacielem, a także jest bez wątpienia jednym z najlepszych specjalistów w zakresie pracy z bezdomnymi. Swoje doświadczenia postanowił udokumentować, stąd książka, która została ostatnio wydana:
– Niedawno ukazała się książka „Załóż nasze buty” – mówi Strączyński. – To książka, która jest jednocześnie zaproszeniem do przeżycia codziennych zmagań częstochowskiego streetworkera, ale też zachętą do zrozumienia trudnej sytuacji, z którą boryka się osoba doświadczająca bezdomności na terenie Częstochowy i nie tylko. Poprzez tą książkę chciałbym, żeby choć trochę sytuacja osób bezdomnych była lepiej rozumiana i żeby walczyć ze stereotypami, które towarzyszą osobom bezdomnym. Prawie sześć lat streetworkingu inspirowało do tego, żeby przelać na papier to, co się na co dzień przeżywa. Myślę, że takim bezpośrednim impulsem i motywacją były głosy studentów z ówczesnego AJD. Zachęcali mnie do tego, żeby na zajęciach o streetworkingu nie rozmawiać głównie o akademickich definicjach dotyczących bezdomności, tylko skłonić się bardziej ku opisowi doświadczeń, tego co streetworker przeżywa na co dzień.
Jak zaznacza autor, książka miała być w pierwszym zamyśle podręcznikiem dla przyszłych streetworkerów:
– W pierwotnym założeniu to rzeczywiście miał być podręcznik. Stąd też może znajdować się w nim wiele takich podręcznikowych sformułowań. Z drugiej strony, jednym z celów streetworkingu jest aktywizacja środowiska lokalnego na rzecz osób bezdomnych czy propagowanie idei pomagania osobom, które są w potrzebie. Dlatego chciałbym, żeby ta książka trafiła do szerszego grona ludzi. Myślę, że dobrze jest czasem powalczyć ze schematami utworzonymi w głowie na temat zjawiska bezdomności. Same opisywane historie osób doświadczających bezdomności mogą nam w tym pomóc. Uważam, że książka powinna też trafić do tych wszystkich osób, które są zainteresowane streetworkingiem, czy chciałyby poznać na czym polega nasza praca. Byłaby to dobra lektura dla każdego z nas.
Książka Jana Strączyńskiego „Załóż nasze buty” dostępna jest m.in. na stronach Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Agape jako ebook.

ZD