80. rocznica urodzin Krzysztofa Zanussiego była okazją do spotkania z nim i jego twórczością w ramach III Colloquium z Teologii Mediów im. ks. prof. Andrzeja Baczyńskiego. Odbyło się ono 14 czerwca w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze, pod hasłem “Zanussi – hagiograf”. Spotkanie poprzedziła Mszą św. w intencji jubilata, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Inicjatorem jasnogórskiego spotkania z Mistrzem był o. Michał Legan, filmoznawca, zafascynowany twórczością Krzysztofa Zanussiego.
– Wymarzyliśmy sobie takie podziękowania ze strony Kościoła wobec prof. Zanussiego, bo uznaliśmy, że mamy wielki dług wobec człowieka, który całą swoją pracą nie tylko głosił wielki szacunek dla człowieka, dla jego godności, ale także głosił wprost Chrystusa, w wielu dziełach głosił pochwałę chrześcijaństwa. Myślę, że wszyscy powinniśmy mu dziękować, bo jakoś w tym naszym Kościele kultura bardzo się głęboko splotła z wiarą i to jest taki ważny owoc naszych czasów – powiedział o. Legan.
Spotkanie w Kaplicy Różańcowej rozpoczęło się powitaniem zgromadzonych przez przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligórę, a następnie laudację na cześć dostojnego jubilata wygłosiła dr Magdalena Piekorz, dyrektor artystyczny Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:
– To wyjątkowa uroczystość również dla mnie. Pana prof. Zanussiego poznałam w 1996 roku. Robiłam wtedy wywiad dla czasopisma Ekran. i właściwie od tego momentu zaczęła się moja wielka fascynacja kinem. Twórczość Pana Krzysztofa sprawiła, że zdecydowałam się zdawać na reżyserię. Nie sądziłam wtedy, że Krzysztof Zanussi będzie moim profesorem, że u niego zrealizuję pierwszy film fabularny oraz dwa kolejne. Pan Krzysztof był obecny przy wszystkich najważniejszych wydarzeniach zawodowych w moim życiu.
W trakcie obrad z odczytem “Podglądanie świętości. Z dalekiego kraju – Krzysztofa Zanussiego” wystąpiła również Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat:
– Krzysztof Zanussi to reżyser, który zrobił już wiele filmów, filmów ważnych, filmów, które mówią o tym, jaki jest człowiek, jaka jest jego kondycja, jakim być powinien w kontekście Chrystusa i jego naśladowania,. Takim jest Krzysztof Zanussi i mam nadzieję, że będzie do nas, także filmowo, mówił niejeden raz.
W rozmowie z Radiem Fiat Krzysztof Zanussi wyjaśnił, jakie były jego motywacje do tak wytężonej pracy:
– Człowiek jest powołany do działania. Nie jesteśmy na Ziemi przypadkiem, jesteśmy po coś. I teraz, czy to, co robimy jest pożyteczne, czy świat poprawia, czy świat pogarsza, no to już się na Sądzie Ostatecznym dowiemy. Ale za każdym razem mam wrażenie, że wychodząc do ludzi wchodzę w dialog, a więc wychodzę na przeciw ludzkiej samotności, bo jesteśmy z natury samotni. I to jest pewne powołanie sztuki.
Po obradach odbyła się dyskusja z prof. Krzysztofem Zanussim na temat kina i świętości, którą poprowadził o. Michał Legan. Następnie zaprezentowany został najnowszy film wielkiego twórcy polskiego kina zatytułowany “Eter”.

ZD

 

Skip to content