„Zasłużony dla kultury polskiej” dla Jasnej Góry i „Niedzieli”

Odznaczenie (6)

Jasna Góra i Tygodnik Katolicki „Niedziela” otrzymali odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. W sobotę 30 stycznia na Jasnej Górze odbyła się uroczystość wręczenia odznaki przyznawanej za szczególne osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

– Trzeba to traktować w kategoriach zobowiązania, nie tylko samej radości, bo radość trzeba też komuś zaadresować i w tym wypadku na pewno taką radość adresujemy Matce Bożej, która nas określa. To jest dla nas wdzięczność i zobowiązanie, dlatego również bardzo dziękuję i ministerstwu i również Jasnej Gorze za to, że wychodzą sobie naprzeciw w kolejnym etapie kształtowania kultury narodu i ducha narodu – mówi ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Decyzja o przyznaniu odznaczeń została podjęta przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 28 grudnia ubiegłego roku na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater. Tytuł „Zasłużony dla kultury polskiej” został wręczony przez Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

– To są dwie instytucje, które dbają o polskie wartości i polską kulturę w sensie artystycznym i w sensie antropologiczno-wspólnotowym. Kultura jest ważna przede wszystkim dlatego, że wspiera integrację naszego społeczeństwa. Z mojej strony to jest tylko wyraz symbolicznego podziękowania tym instytucjom za ich ciężką pracę i za sukces w tej pracy – mówi prof. Piotr Gliński.

W imieniu Jasnej Góry odznaczenie odebrał przeor klasztoru, o. Marian Waligóra:

– Na Jasną Górę patrzymy jako na miejsce pielgrzymkowe, gdzie ludzie przede wszystkim przychodzą się modlić, przynoszą swoje troski duchowe, zmagania życiowe, ale nie zapominamy o tym, że jednak to miejsce też jest związane z kulturą w tym najgłębszym znaczeniu tego słowa. Sama architektura jasnogórska wyraża właśnie to piękno kultury polskiej – mówi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Uroczyste wręczenie odznaczeń odbyło się podczas noworocznego koncertu Jasnogórskiej Orkiestry Dętej. Mówi jej dyrygent, Marek Piątek:

– Stale tutaj bywamy, stale gramy podczas najważniejszych uroczystości w klasztorze ojców paulinów. Braliśmy udział we wszystkich pielgrzymkach naszego kochanego papieża Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Służymy tutaj po to, by grać na chwałę Matki Bożej. To piękne wyróżnienie dla twórców kultury tutaj na Jasnej Górze – mówi Marek Piątek.

Paweł Kmiecik