Zatrzymaj się przed torami – nie ryzykuj!

Fot. Radio Fiat

Polskie Koleje Państwowe wraz z policją, służbami mundurowymi i wolontariuszami apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przekraczania przejazdów kolejowych. Dzisiaj (31.07) w ramach akcji „Bezpieczny piątek” rozdawali kierowcom ulotki z informacją jak zapobiec kolizji oraz co zrobić, gdy już do niej dojdzie.

Prawie wszystkie wypadki na przejazdach kolejowych powodują nieostrożni kierowcy. Brak zachowania szczególnej ostrożności zagraża nie tylko pasażerom samochodu, ale również podróżnym w pociągu. Jak mówi Ewa Płonka, zastępca dyrektora ds. eksploatacji Polskich Lini Kolejowych w Częstochowie, przepis na wypadek to przede wszystkim ignorowanie znaku stop oraz wjeżdżanie na przejazd pomimo zamkniętych półrogatek i włączonego czerwonego światła.

– W naszej spółce PKP realizujemy akcję „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”, w ramach której organizujemy dzisiaj akcję „Bezpieczny piątek”. Inicjatywa kierowana jest do wszystkich użytkowników dróg. 99% wypadków na przejazdach powstaje z winy kierowców. Prowadzimy też akcję „Żółta naklejka”. Na planszy widnieje 9.cyfrowy numer skrzyżowania oraz numery telefonu, pod które należy dzwonić w razie potrzeby. Naklejka umieszczona jest na wewnętrznych stronach szlabanów kolejowych.

„Bezpieczny piątek” to nie jedyna tego typu inicjatywa prowadzona przez PKP. Więcej na ten temat mówi też Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP SA.

– W całej Polsce jest to akcja cykliczna, organizowana w okresie wakacyjnym. Chcemy uczulać kierowców, aby bezpiecznie przekraczali przejazdy kolejowo-drogowe. PKP SA od 2005 roku prowadzi kampanię społeczną „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”. Oczywiście prowadzimy szereg innych działań takich jak kolportaż materiałów informacyjnych, szkolenia dla instruktorów nauki jazdy, spotkania w szkołach i przedszkolach, w trakcie których informujemy jak powinno się przekraczać tory. W najnowszej kampanii PKP ambasadorkami bezpieczeństwa są kobiety, które głosem rozsądku upominają swoich ojców, mężów, synów i braci, aby zachowywali ostrożność. W ramach prowadzonych inwestycji tworzone są też bezkolizyjne skrzyżowania torów z drogami.

Inicjatywy podejmowane przez Polskie Koleje Państwowe przypominać mają, że o bezpieczeństwie na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych trzeba pamiętać nie tylko „od święta”. Według statystyk akcje typu „Bezpieczny piątek” dają rezultaty. W 2018 roku na polskich przejazdach doszło do 208 wypadków. Rok temu było ich 186, a w pierwszym półroczu 2020 roku odnotowanych zostało 80 wypadków.

ABK

Skip to content