Zatrzymani podrabiacze papierosów – weekendowe podsumowanie służb

Minął kolejny weekend, po którym podsumowujemy pracę służb pilnujących porządku w mieście. Częstochowska Policja odnotowała blisko 500 interwencji, w tym 33 kolizje i trzy wypadki drogowe, zatrzymano też czterech nietrzeźwych kierowców.

Z kolei policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą przyłapali na gorącym uczynku grupę przestępczą produkującą wyroby tytoniowe.

– Na terenie jednej z posesji w powiecie radomszczańskim 5 mężczyzn prowadziło nielegalną fabrykę papierosów. Grupa podrabiała znaki firmowe jednej z marek papierosów. Wyprodukowane w ten sposób „lewe” wyroby tytoniowe trafiały na rynek. Policjanci z Częstochowy zabezpieczyli w jednym z pomieszczeń urządzenie do produkcji papierosów, agregat prądotwórczy, odsysacz pyłu tytoniowego i miernik wilgotności tytoniu. Zabezpieczyli też komponenty do produkcji papierosów, w tym ponad 1 tonę tytoniu i 5 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Jak ustalono, podejrzani narazili Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego o prawie 900 tys. złotych – mówi Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Częstochowskie jednostki strażackie interweniowały przy 33 zdarzeniach, z których 6 stanowiły pożary, 4 to fałszywe alarmy, a 23 – miejscowe zagrożenia. Do najpoważniejszej sytuacji wymagającej interwencji strażaków doszło w sobotę rano przy ulicy Warszawskiej w Częstochowie.

– Interwencją wymagającą zaangażowania zwiększonej liczby strażaków był wyciek gazu, do którego doszło na skutek uszkodzenia rury, biegnącej pod chodnikiem przez operatora koparki – przybliża Kamil Dzwonnik, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Straż Miejska odebrała natomiast 163 wnioski o interwencje, z których znaczna większość to zgłoszenia dotyczące zakłócania porządku na ulicach miasta. Mówi Artur Kucharski ze Straży Miejskiej.

– Pracownicy Straży Miejskiej z działu monitoringu przeprowadzili 11 obserwacji zakończonych interwencją służb. 10 z nich zrealizowali strażnicy miejscy. Jedna interwencja została przekazana do realizacji innej służbie.

W niedzielę przed południem patrol Straży Miejskiej zabezpieczał odbywające się na Placu Biegańskiego uroczystości związane z obchodami 84. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Straż Miejska wystawiła poczet sztandarowy i składała kwiaty przed pomnikiem żołnierza.

BNO