Zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej na Jasnej Górze

3-go maja w trakcie Mszy św. sprawowanej w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki wraz z innymi biskupami, kapłanami i wiernymi oraz z przedstawicielami władz państwowych i europejskich zawierzył Polskę Sercu Jezusowemu i opiece Matki Bożej Królowej Polski.

– Prosimy o wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, żeby pomogła nam stanąć na nogi i bez poturbowanych rodzin, bez zniszczonej gospodarki, bez zniszczonej kultury i także bez poważnych zniszczeń dla całego Kościoła katolickiego – powiedział pasterz. – To co jest nowego w tym akcie, to to, że wzywamy w nim jednocześnie wstawiennictwa Serca Jezusowego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski – dodał.

W swojej homilii metropolita poznański poruszył 6 ważnych punktów, które wpisują się w tegoroczne świętowanie uroczystości Matki Bożej Królowej Polski: skutki pandemii koronawirusa, rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja, zbliżające się wybory prezydenckie, postać kard. Stefana Wyszyńskiego, na którego beatyfikację czekamy, 100-ną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i rolę Królowej Polski w Bitwie Warszawskiej. Hierarcha stwierdził, że obecna pandemia to kryzys, który możemy i powinniśmy dobrze wykorzystać.

– Niektórzy w tej sytuacji mówią, że nic już nie będzie już tak, jak przedtem. I miejmy nadzieję, że tak właśnie się stanie. Potrzebujemy bowiem gruntownej zmiany. Trzeba abyśmy odbudowali naszą Ojczyznę na czymś więcej, aniżeli pragnieniu nieustannego rozwoju, konsumpcji i gonitwy za pieniędzmi. W ostatnich tygodniach Pan Bóg daje nam czas, ku temu byśmy przewartościowali wiele spraw w naszym życiu i w życiu naszej Ojczyzny. Gdybyśmy zaś po wyjściu z kryzysu pogrążyli się w tych samych co dotąd błędach, bylibyśmy ślepcami skazanymi na nieuchronną klęskę. Ponieważ dopóki człowiek nie zwróci się do Boga całym swoim sercem, nieuchronnie zmierza do przepaści – stwierdził abp Gądecki.

Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra powiedział, że pomimo obostrzeń związanych z ilością uczestniczących we Mszy św., uroczystości ku czci Królowej Polski niosą wiernym umocnienie.

– Dla nas jest wydarzenie w sensie religijnym, a więc też ważny akt zawierzenia Sercu Pana Jezusa i Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski. Oczywiście okoliczności są zupełnie inne niż do tego jesteśmy przyzwyczajeni tutaj na Jasnej Górze, ale samo wydarzenie duchowe i łączność tych, którzy są z nami przez media daje wielką nadzieję. Ufam, że ta modlitwa będzie też umocnieniem w tych wszystkich zmaganiach i błagamy Boga żebyśmy potrafili dobrze przeżyć ten trudny czas – powiedział przeor.

Wśród uczestników Mszy św. w kaplicy Obrazu Matki była również marszałek sejmu RP Elżbieta Witek.

– W naszej historii wiele razy kiedy przeżywaliśmy trudne momenty jako państwo, jako naród zwracaliśmy się do Matki Jasnogórskiej po wsparcie i o pomoc. Teraz Polska znajduje się znowu w trudnej sytuacji. Mamy trudny czas, bardzo trudny czas z wielu powodów. Zdaliśmy sobie sprawę, że człowiek niewiele już może, że trzeba się zwrócić do tej, która nas zawsze chroniła i otaczała swoją opieką. Dla mnie jest to bardzo wzruszające po pierwsze dlatego, że jestem tutaj na Mszy w rocznicę Konstytucji 3-go maja, bardzo ważnego aktu, który pokazał, że nawet w trudnych momentach potrafiliśmy się wznieść ponad podziałami i jednak starać się zrobić coś dobrego dla naszej Ojczyzny i swoich obywateli – powiedziała Marszałek. – Po drugie jest to Msza na której nastąpiło zawierzenie, zawierzenie po raz kolejny naszej wspaniałej Ojczyzny. Jestem niesamowicie dumna, że ja mogę w tym akcie uczestniczyć.  To jest jednak moment historyczny, wyjątkowy i takich dni jak ten z pewnością się nie zapomina. Będę pamiętała do końca życia te niezwykle wzruszające momenty, piękna homilia, w której było zawartych tak wiele ważnych dla naszej Ojczyzny wątków godnych przemyślenia. Jest to więc jedna, wielka nauka z pobytu dziś tu, na Jasnej Górze – stwierdziła polityk.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska, która uczestniczyła we Mszy św. wraz z mężem, przyjechała na Jasną Górę, aby od Maryi zaczerpnąć siły do dalszej pracy.

– To bardzo ważne wydarzenie, szczególnie dzisiaj, szczególnie gdy nasza Ojczyzna, Europa i świat pogrążone są w pandemii COVID-19. To najlepsze miejsce jakie znam, żeby zawierzyć przyszłość nasze Ojczyzny, Europy i świata Matce Bożej. To do niej się uciekamy w chwilach trudny, a z pewnością ten czas bardzo trudnym, bardzo wyjątkowym, bardzo niepewnym i nie wiemy co przyszłość przyniesie. Bez tego zawierzenia nie będziemy mieli siły przejść przez to, co nas czeka. Z tego miejsca, z Jasnej Góry zawsze czerpaliśmy i mądrość, i siłę i tak jest i dzisiaj – powiedziała europoseł.

We Mszy świętej poprzez transmisję telewizyjną i internetową na kanale Youtube Jasnej Góry uczestniczyło kilkaset tysięcy ludzi.

Całość homilii i akt zawierzenia można znaleźć na stronie Radia Fiat.

Na naszym fanpage’u można z kolei znaleźć nagranie z transmisji na żywo z momentu zawierzenia Polski Sercu Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

KG