Zbliża się sezon grzewczy – jak się przygotować?

Niedrożne lub uszkodzone kominy, niesprawna wentylacja czy urządzenia grzewcze, a także wadliwe podłączenie do komina lub jego brak, to najczęstsze przyczyny zaczadzeń i pożarów. Warto o tym pamiętać przed ruszającym sezonem grzewczym. Jak się do niego przygotować?
– Należy w szczególności dokonać przeglądu stanu technicznego budynku, przewodów dymowych i wentylacyjnych. Właściciele są także zobligowani do tego, aby skorzystać z opinii kominiarza. Czyszczenie przewodów jest wymagane co 3 miesiące jeśli do opalania jest wykorzystywane paliwo stałe czyli węgiel lub drewno. W przypadku ogrzewania gazowego lub płynnego jest to okres 6 miesięcy – wyjaśnia starszy kapitan Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
w sezonie grzewczym każdego roku mamy do czynienia ze zwiększoną ilością pożarów spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwa stałe, elektryczne i gazowe. Pożary te stwarzają poważne zagrożenie życia tym bardziej, że część z nich związanych jest z eksploatacją urządzeń grzewczych w porze nocnej lub też pozostawionych bez nadzoru osób dorosłych.
Funkcjonariusze Straży Pożarnej zwracają uwagę aby zalecenia i uwagi wziąć sobie do serca. Lekceważenie obowiązujących przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej w wielu przypadkach kosztuje bardzo dużo. Niejednokrotnie ceną tą jest ludzkie życie.

Piotr Nicpoń