Zbliża się XXIV Krajowa Wystawa Rolnicza

DSCF4501-720x540 (1)

Zbliżają się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, a wraz z nimi XXIV Krajowa Wystawa Rolnicza. W dniach 5 – 6 września Aleje Najświętszej Maryi Panny wypełnią się maszynami rolniczymi i licznymi stoiskami. – Będzie tradycyjnie i będzie nowocześnie. Tradycyjnie, bo pojawią się stare maszyny, ciągniki rolnicze, natomiast nowocześnie będzie za sprawą nowego sprzętu, który zapiera dech w piersiach. Będzie również innowacyjnie, bo badawcze instytuty Resortu Rolnictwa przygotowują nowoczesną ofertę rozwiązań technologicznych i uprawowych dla rolników z naszej ziemi. Będzie też coś dla najmłodszego pokolenia, czyli wystawa drobnego inwentarza – zapowiada Grzegorz Boski, dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
W sumie w Alejach rozstawionych zostanie ponad 300 stoisk. Część z nich będzie oczywiście związana z rolnictwem, kolejne poświęcone będą prezentacji dziedzictwa kulturowego i folkloru śląskiej wsi, a jeszcze inne będą zaspokajać apetyt na tradycyjne wyroby z rozmaitych regionów kraju.
Krajowej Wystawie Rolniczej już po raz 16. towarzyszyć będą Dni Europejskiej Kultury Ludowej. W sobotę i niedzielę na scenie usytuowanej na placu Biegańskiego będzie można zobaczyć występy ludowych zespołów pieśni i tańca z regionu Częstochowy, ale nie tylko. Imprezę rozpocznie – a także zakończy – występ Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa.” Ponadto swoje stroje i umiejętności wokalne zaprezentują m. in.: Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, Zespół Regionalny „Białcanie” czy Zespół Regionalny „Wisła”. Ponadto do Częstochowy zawitają zespół Sutari czy grupa Čači Vorba. Natomiast w sobotni wieczór, jak co roku, Wystawę Rolniczą uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Filharmonii Częstochowskiej.
Ponadto Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę „Płaskorzeźb” z zakresu sztuki ludowej o tematyce dożynkowej ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu – wernisaż w piątek o godz. 18.00. W imprezę włączyło się także Muzeum Częstochowskie, które w sobotę o godz. 12.00 w Galerii Dobrej Sztuki ogłosi wyniki konkursu i otworzy wystawę „Z tradycji wzięte, na nowo wycięte…” – to wszystko w ramach VI Konkursu Sztuki Ludowej. A już dwie godziny później – o 14.00 na ścianie Zagrody Włościańskiej przy ul. 7 Kamienic odsłonięty zostanie mural inspirowany wycinanką ludową.
Te i szereg innych atrakcji czekać będzie na częstochowian – i nie tylko częstochowian przez cały nadchodzący weekend.

K. K.