„Ze św. Michałem na Jasną Górę”

To hasło IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rycerzy, Czcicieli i członków Bractwa Szkaplerznego św. Michała Archanioła, która miała miejsce w sobotę, 6 lipca.

Już po raz kolejny pielgrzymom towarzyszyła kopia figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano, w mieście Monte Sant’Angelo we Włoszech. O figurze opowiada dyrektor ds. peregrynacji figury św. Michała Archanioła, ks. Rafał Szwajca:

Ta figura jest niezwykła dlatego, że ona jest omodlona przez miliony Polaków, również dotknięta, bo ludzie chcą podejść i jej dotknąć. Na pewno jest przesiąknięta mocą Bożą. Wiemy oczywiście, że nie chodzi tylko o figurę, ale o samą obecność św. Michała Archanioła. Wierzymy, że tak jak Matka Boża przychodzi do kolejnej parafii w kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry, tak samo poprzez figurę św. Michała ludzie odkrywają go naprawdę.

Pielgrzymkę otwarło spotkanie z ks. Zbigniewem Baranem ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła, który odpowiadał na pytania zgromadzonych wiernych.

Najpierw trzeba mieć żywą wiarę i pewność, że Bóg jest i jest Miłością, a później mieć świadomość, że jest przeciwnik – diabeł. Jeśli człowiek włoży siebie całego w to, żeby adorować Boga, tak jak św. Michał Archanioł, to diabeł wówczas nic nie może – mówi ks. Zbigniew Baran.

Centralnym punktem pielgrzymki była procesja z figurą św. Michała Archanioła do Kaplicy Cudownego Obrazu a następnie Msza św. pod przewodnictwem wikariusza generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła, ks. Rafał Kamiński.

Podczas pielgrzymki konferencję w Bazylice Jasnogórskiej wygłosił zakonnik ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła, ks. Piotr Prusakiewicz:

Chcę powiedzieć o uzdrowieniu dlatego, że ta konferencja ma przygotować do przeżywania nabożeństwa – dlaczego potrzebujemy uzdrowienia, jakie uzdrowienie jest najważniejsze, dlaczego warto się modlić o uzdrowienie, czemu Pan Bóg czasami nie uzdrawia i dlaczego warto się modlić za przyczyną św. Michała Archanioła i Matki Bożej.

Pielgrzymi będą także uczestniczyć w nocnym czuwaniu przed Cudownym Obrazem, a towarzyszyć im będzie kopia figury św. Michała Archanioła.

KF