Zima nadchodzi – poważne mrozy

GIL 7

Zima nadchodzi, nic jej nie powstrzyma. Już dzisiaj w nocy Częstochowa musi się przygotować na kilkustopniowy mróz. Temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa.

Do tej pory w obecnym sezonie w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej dwukrotnie atakował śnieg, ale były to tylko przelotne opady. Tym razem mroźna pogoda utrzyma się długo. W pierwszych dniach mrozu nie należy się jednak spodziewać opadów.

– W środę w rejonie Częstochowy będzie słonecznie. Temperatura maksymalna w ciągu dnia -1. Z środy na czwartek temperatura w nocy spadnie do -8 stopni. Nadal bezchmurnie lub zachmurzenie małe – mówi Maria Waliniowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. – W czwartek, a więc w dzień sylwestrowy, nadal słonecznie. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od -2 do 0. W noc sylwestrową nadal pogodnie. Temperatura w nocy i nad ranem spadnie do -7, -5 stopni.

W Nowy Rok niebo nad Częstochową również będzie słoneczne, temperatura w dzień wyniesie prawdopodobnie 4 kreski poniżej zera.

Temperatura odczuwalna zależy nie tylko od temperatury powietrza, ale również od wiatru, wilgotności czy opadów. W Częstochowie już dzisiaj w nocy (29.12) oraz jutro (30.12) różnica między wskazaniem termometru a odczuwalnym zimnem może wynieść dodatkowe 6 stopni Celsjusza.

Krzysztof Rygalik