Zimowisko Caritas – zabawa i bezpieczeństwo

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej wspólnie z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowały po raz kolejny zimowisko dla dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich. W tegorocznych koloniach mających miejsce w Centrum Duchowości Caritas Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” wzięło udział blisko 70 dzieci z okolic Częstochowy oraz województwa łódzkiego.

Zimowisko jest świetną okazją do zawiązania nowych znajomości, ale także wspólnego uczestnictwa w warsztatach, wycieczkach, aktywności sportowej, oraz w zwykłych, codziennych rozmowach.

– Są to dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Bardzo się cieszymy z tego, że rodzice nam bardzo ufają i dzieci przyjeżdżają do nas po raz kolejny, aby spędzić tu swój czas zabawy oraz nauki – mówił ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas.

10-dniowy turnus nie pozwala najmłodszym nawet na chwilę nudy.

– Zaczęliśmy od sobotniego popołudnia, a już od niedzieli rozpoczęły się zajęcia. Za nami jest już wyjazd do aquaparku w Tychach. Przed nami wycieczka do Chorzowa, gdzie planujemy odwiedzić zoo, park trampolin oraz kręgielnię. Na co dzień przy sprzyjającej pogodzie wychodzimy na spacery. Podzieliliśmy się z wychowawcami na kilka sekcji: muzyczną, plastyczną, językową oraz sportowo-rekreacyjną. Każdy z podopiecznych może się zapisać do dowolnej z nich i uczestniczyć w zajęciach – przekonywała Justyna Nowak, sprawująca opiekę nad grupą dwunastu dzieci.

Ferie są czasem, gdzie szczególnie należy zadbać o bezpieczeństwo młodzieży, dlatego jedną z atrakcji zimowiska były warsztaty z policjantem, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Korzystając z okazji, dzieci chętnie pytały również o pracę w policji.

– Jako Wydział Ruchu Drogowego, jeździmy z takimi prelekcjami i przekazujemy dzieciom wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu. Zachęcamy też do przystąpienia w nasze szeregi, przekazując informacje, jak wygląd praca w policji, jak wygląda proces rekrutacji. Często staramy się pokazać, co używamy podczas tej pracy, jaką wykonujemy na co dzień – tłumaczyła st. sierż. Mariola Kowalczyk-Trąbska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Zimowiska to czas, gdzie najwięcej uwagi poświęca się najmłodszym. Ci byli bardzo zadowoleni z programu, jaki im przygotowano.

W turnusach organizowanych przez Caritas i KRUS mogą wziąć udział dzieci do 16. roku życia, których przynajmniej jedno z rodziców jest płatnikiem pełnej składki KRUS (jednocześnie w zakresie emerytalno-rentowym oraz wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim).

BNO