Fot. Radio Fiat

Podczas obchodów Dnia Papieskiego 2020, 11 października w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbył się VII Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów. Podczas wydarzenia można było m.in. zobaczyć premierę Biblii Stulecia, zakupić kolekcjonerski banknot o nominale 0 euro lub posłuchać wykładów o tematyce monet. Więcej o samej wystawie mówi dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II Krzysztof Witkowski:

Kolekcjonerzy przyjeżdżają z różnych stron świata. Dzisiaj gościmy osoby ze Szwajcarii, Francji, Niemiec i przede wszystkim z Polski. Głównie chodzi o to, żebyśmy cieszyli się radością, że wychodzi coś dla Jana Pawła II. Są tu znaczki, koperty, banknoty pamiątkowe 0 euro. Kolejka po te banknoty była od 5 rano. Jest to coś fantastycznego, że ludzie chcą takie rzeczy zbierać. Mamy również medale, monety z różnej części Europy i świata.

Głównym wydarzeniem zlotu była prezentacja Biblii Stulecia. Została ona wydana z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Jak się okazuje, liczba 100 ma tu duże znaczenie. Więcej o Biblii mówi dyrektor Mennicy Papieskiej Artur Sobolewski:

Wybraliśmy Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II jako miejsce prezentacji, bo jest to pierwsza światowa biblia, w której osadzony jest prawdziwy numizmat wybity w prawdziwej mennicy. Nazwaliśmy ją Biblią Stulecia dlatego, że liczba 100 często pojawia się przy opisywaniu tej Biblii:

1. Powstała w hołdzie Janowi Pawłowi II w stulecie jego urodzin
2. Jest w nakładzie 100 egzemplarzy
3. Każda z biblii ma w sobie numizmat o wadze 100 g
4. Oprawa zrobiona jest ze 100 – letnich desek

Dla kolekcjonerów i zbieraczy pamiątek zostało przygotowanych wiele atrakcji. Jedną z nich jest przygotowany specjalnie na tę okazję banknot 0 euro. Na banknocie znajduje się wizualizacja graficzna Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Jaka jest historia oraz zastosowanie tego rodzaju banknotów mówi Maciej Madler ze spółki Banknoty Pamiątkowe:

Pomysł banknotu 0 euro zrodził się we Francji w 2015 roku. Ideą projektu jest promowanie ważnych miejsc, osób, wydarzeń. W Polsce pierwsza emisja miała miejsce w 2019 roku. Przedstawiony został wtedy wizerunek Warszawy. Kolejna emisja przedstawiała wizerunek Jana Meligiera – srebrnego medalisty z IO w Montrealu w 1976 roku. Kolejny banknot przedstawiał Bitwę Warszawską. Dzisiejsza emisja przedstawia Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Nie można również zapomnieć o samej giełdzie kolekcjonerów. Wystawcy mieli okazję do zaprezentowania swoich zbiorów i kolekcji. Eksponaty można było oglądać, wymieniać i kupować. Były monety, medale, książki a nawet kartki pocztowe:

Na zlot przygotowaliśmy kilka walorów. Na ten VII zlot mamy kartkę pocztową z dyrektorem Witkowskim, który odbiera nominację Totus Tuus, kartkę na Dzień Papieski. Inne kartki są związane z poprzednimi zlotami. Mamy także znaczki, na których przedstawiamy Karola Wojtyłę jako księdza, kardynała i papieża.

Wydarzenie było dobrym pomysłem na spędzenie niedzielnego popołudnia. Organizatorzy zapewnili wszelkie możliwe zabezpieczenia przeciwko koronawirusowi. Kto skorzystał niech się cieszy, bo następne tego typu spotkanie odbędzie się dopiero za rok.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content