Fot. MKiDN

Instytucje i firmy artystyczne, zainteresowane środkami na pokrycie strat poniesionych w wyniku pandemii COVID-19, mogą ubiegać się o rekompensatę z Funduszu Wsparcia Kultury. Z decyzją należy się pośpieszyć, ponieważ termin złożenia wniosku mija 21 października.

Na taki rodzaj pomocy rząd przewidział pulę 400 milionów złotych. Celem Funduszu jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji oraz utrzymanie zatrudnienia w sektorze kultury, mówi dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Katarzyna Meissner:

– W ramach naszych kryteriów będziemy też prosili o schemat dochodowo-kosztowy instytucji. Chcemy wspomóc przede wszystkim te, które utrzymują się ze swojej działalności tj. ze sprzedaży biletów, wynajmów etc. To będzie dla nas wskaźnikiem, które instytucje wymagają największego wsparcia. Prosimy, aby przemyślanie i odpowiedzialnie składać te wnioski. To nie są finanse na dodatkową działalność. To pokrycie strat oraz utrzymanie działalności i zatrudnienia.

Rekompensata dotyczyć będzie utraconych z powodu epidemii przychodów w okresie od 12 marca do 31 grudnia bieżącego roku. O wsparcie z Funduszu mogą ubiegać się podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, tłumaczy dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz:

– Ustaliliśmy, że musi objąć najszerszą grupę beneficjentów, czyli samorządowe instytucje kultury czy podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Wsparcie trafi do bardzo szerokiego grona. Liczymy się z dużą grupą aplikujących.

Poziom wnioskowanej rekompensaty obliczany jest na podstawie danych statystycznych za rok 2019. Samorządowe instytucje artystyczne mogą uzyskać wsparcie do wysokości 40% utraconych przychodów netto, organizacje pozarządowe (NGO-sy) – do wysokości 50%, przedsiębiorcy – do 50 % w tym usługodawcy wspomagający tę działalność przez organizację zaplecza technicznego. Nabór wniosków prowadzony jest na stronie fwk.witkac.pl do 21 października godz. 23:59.

Fundusz to element działań pomocowych rządu dla kultury, których łączna wartość szacowana jest na ok. 6 miliardów złotych. Jego operatorami z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

ABK/IAR

Skip to content