Zmiany w programie „Rodzina 500 plus”

Od 1 lipca wejdą w życie zmiany związane z programem „Rodzina 500+”. Najważniejszą z nich jest fakt, że 500 plus przyznawane będzie na każde dziecko.

Zmiana ta jest możliwa ze względu na zniesienie kryterium dochodowego.

Zlikwidowaliśmy kryterium dochodowe więc samorządy mają bardzo ułatwione zadanie, bowiem nie muszą wydawać decyzji administracyjnych tylko informacje do rodziny, która poda adres mailowy, na który tę informację zwrotną otrzymają. Ci natomiast, którzy nie otrzymają jej mailowo będą mogli ją odebrać w miejscu składania tego wniosku – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Wnioski będzie można składać od 1 lipca drogą elektroniczną. Można to będzie zrobić poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia oraz portal PUE ZUS. Wnioski w formie papierowej będzie można złożyć od 1 sierpnia. Kiedy pojawią się wypłaty świadczenia 500 plus?

Jeżeli taka osoba złoży wniosek 1 lipca do dnia 30 września po raz pierwszy, to będzie otrzymywać takie świadczenie już od 1 lipca na pierwsze dziecko. Natomiast jeśli rodzina pobierała już świadczenia wychowawcze na pozostałe dzieci, ale ograniczało ją kryterium dochodowe to również będzie mogła wniosek już 1 lipca, a wypłata na pierwsze dziecko nastąpi z wyrównaniem do końca września – mówi dyrektor Częstochowskiego Centrum Świadczeń, Lidia Czuma-Imiołczyk.

Projekt dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jak wskazują jego autorzy – taka forma pomocy ma przyczynić się do poprawy jakości życia wszystkich polskich rodzin.

KF

źródło: IAR, mc.gov.pl