Znaki drogowe czy drogi znaków?

Poruszany na antenie Radia Fiat temat chaosu panującego na skrzyżowaniu ulic Katedralnej i Ogrodowej skłonił nas do zainteresowania się tematem oznakowania drogowego na częstochowskich ulicach. Jak informują nas kierowcy poruszający się ulicami miasta, bardzo dobrze oznakowane są miejsca parkingowe, natomiast nieco gorzej ich zdaniem jest z oznakowaniem skrzyżowań. Dodatkowo nadal niepewność wśród niektórych kierowców wzbudzają biało-zielone słupki stojące przy skrzyżowaniach. Według niektórych częstochowian są one przydatne, inni z chęcią wszystkie by zlikwidowali. Jedni nie maja problemów na skrzyżowaniach, według innych lepsze oznakowanie jest koniecznością. Zdania są zatem podzielone. Zapewne bardziej doświadczeni kierowcy poradzą sobie w każdej sytuacji, ale ci mniej pewni swoich umiejętności wnioskowaliby o zwiększenie ilości znaków. O odniesienie się do opinii częstochowian poprosiliśmy w Miejskim Zarządzie Dróg i Transportu. Wyjaśnia Maciej Hasik, rzecznik MZDiT:
– Słupki zielone to jest oznakowanie skrzyżowania jako takiego. Stawiane są w miejscach gdzie widoczność jest utrudniona, sygnalizują skrzyżowanie dwóch dróg. Słupki mają tylko ostrzegawczy charakter. W żadnym razie nie oznaczają drogi z pierwszeństwem przejazdu, są tylko elementem dodatkowym, w żaden sposób nie uprawniają nas do pierwszeństwa przejazdu.
Tyle Hasik w kwestii słupków przy skrzyżowaniach. A co z oznakowaniem miejsc parkingowych, jak twierdzą niektórzy, lepiej oznakowanych niż niejedno skrzyżowanie?:
– Do pełnego oznakowania miejsc parkingowych, tak jak np. w Alejach NMP, zmusza nas prawo. Prawo wymaga dobrego oznakowania miejsc w strefie płatnego parkowania zarówno jeżeli chodzi o oznakowanie poziome jak i pionowe. Co do skrzyżowań gdzie dochodzi do jakichś spornych sytuacji, tutaj także nie jest metodą rozrysowanie tego „łopatologicznie” na znakach czy oznaczenie dodatkowe takiego miejsca, bo nie jest oczekiwanym żeby kierowcy na skrzyżowaniu czytali znaki jak tablice z „chińskim kazaniem”, tylko żeby te znaki były przejrzyste, dawały im jasne sygnały.
Cóż, te wyjaśnienia na pewno nie do końca zadowolą wszystkich zainteresowanych, ale na pewno do tematu będziemy jeszcze wracać.

ZD