Znalazły się pieniądze na stadion Rakowa, lecz to wciąż za mało

Wczoraj (09.04) odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Częstochowy dotycząca przebudowy nowego stadionu piłkarskiego Rakowa. O tym, że wymaga on modernizacji wiedzą nie tylko kibice.

O podjęcie skutecznych działań apelował niedawno nawet prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, a od dawna sprawą zajmuje się senator Artur Warzocha:

Stadion miejski przy ulicy Limanowskiego 83 jest obiektem przestarzałym, nie spełnia żadnych norm PZPN-u. W przypadku awansu drużyny do ekstraklasy nie zostanie dopuszczony do użytkowania — mówi Artur Warzocha.

36 mln 700 tysięcy złotych – tyle według wstępnego kosztorysu potrzeba, by gruntownie przebudować stadion Rakowa. Jutro najprawdopodobniej częstochowscy radni podejmą decyzję o zwiększeniu wydatków na inwestycję do prawie 14 milionów złotych. Mówi radny Paweł Ruksza:

Nagle znalazły się pieniądze. Będziemy zmieniać nasz budżet i będziemy przeznaczać 10 milionów na tą inwestycję. Myślę, że dojdą jeszcze do tego środki ministerialne, które są zapowiadane i gwarantowane — mówi Paweł Ruksza.

I tak naprawdę czekają w ministerstwie już od kilku miesięcy. Ponownie Artur Warzocha:

Pół roku temu środki w wysokości 10 milionów zł zostały przyznane na ten cel przez Ministra Sportu i Turystyki. Na modernizację obiektu pod kątem przystosowania go do przepisów i wymogów ekstraklasy — podkreśla Artur Warzocha.

Jednak 10 milionów zł to za mało na to, żeby powstał nowy stadion Rakowa. Wraz z wkładem własnym to dopiero 24 miliony. Mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj:

Miasto ciągle liczy na to, że po podpisaniu stosowanej umowy na dofinansowanie w kwocie 10 milionów zł, będzie szansa na pozyskanie większej puli środków ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jeśli życzenia i założenia władz miasta się nie spełnią, może się okazać, że nowego stadionu nie będzie. Póki co urząd podpisał umowę na dokumentację projektową, której koszt opiewa na 331 tysięcy złotych. Oby to był dobry początek inwestycji, na którą częstochowianie czekają od wielu lat.

AK

 

Tagged with