Znamy już wstępną listę zadań Budżetu Obywatelskiego

Od 6 maja br. można było zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego. Jest to już jego szósta odsłona, która wyłoni propozycje zmian najbardziej przyjaznych Częstochowie i mieszkańcom.

Zakończył się już proces weryfikacji formalno-prawnej i została przedstawiona wstępna lista zaproponowanych przez mieszkańców zadań. O szczegółach opowiada Justyna Wrzalik z Referatu Dialogu i Prac Człowieka Urzędu Miasta Częstochowy:

W tym roku napłynęły 633 wnioski, z czego pozytywnie weryfikację przeszło 427 wniosków. Jeszcze trwa możliwość odwołania się od negatywnej weryfikacji projektu. Będziemy je rozpatrywać do 5 sierpnia. I dopiero potem poznamy ostateczną listę zadań, które zostaną poddane pod głosowanie.

206 wniosków nie przeszło pomyślnie weryfikacji. Jakie czynniki zaważyły na tym, że te zadania zostały odrzucone?

Czynniki, które najczęściej decydują o tym, że dane wnioski negatywnie przechodzą weryfikację to dwie rzeczy: lokalizacja projektu. Często się zdarza, że jest to teren, na którym nie możemy nic wykonać, ponieważ nie jest on nasz lub specyfikacja techniczna nie pozwala na to, żeby tam wykonać, np. plac zabaw. Często jest też tak, że koszt pewnych realizacji przekracza możliwości finansowe Budżetu.

Ostateczna lista zadań, które zostaną poddane pod głosowanie, ukaże się 9 sierpnia, a wyniki Budżetu Obywatelskiego będą znane 8 października. Ich realizacja rozpocznie się od stycznia 2020 roku.

AK

źródło foto: BO