Jak podaje fundacja DKMS, co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Nasz genotyp jest różnorodny, dlatego szanse na znalezienie zgodnego dawcy szpiku są bardzo niskie. Im więcej osób zarejestruje się w bazie, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

Szukaniem dawców dla osób potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych szpiku zajmuje się fundacja DKMS, która w Polsce funkcjonuje od 2008 roku, jako niezależna organizacja non-profit. Jak mówi Renata Rafa, pracownik fundacji, w ciągu kilkunastu lat udało się zarejestrować w Polsce ok. 1 700 000 potencjalnych dawców.

– Coraz więcej osób rejestruje się jako potencjalni dawcy. Widzimy, że świadomość potrzeby rejestracji wzrasta. Coraz więcej pacjentów ma szansę na życie. W 2009 roku połowa pacjentów, którzy byli zakwalifikowani i potrzebowali przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, nie znajdowała go. Dzięki naszej bazie to się zmieniło i dzisiaj 80% pacjentów znajduję dawcę. Ciągle jednak co 5 pacjent dawcy nie ma, dlatego do zarejestrowania potrzebujemy kolejnych osób.

Jednym z potencjalnych dawców szpiku jest nasz redakcyjny kolega Zbigniew Derda. Jak tłumaczy – rejestracja do bazy jest bardzo prosta.

– Wystarczy zgłosić się do fundacji telefonicznie lub przez e-maila. Tam udzielą wszelkich informacji. Samo pobieranie próbek jest bardzo proste. Specjalną szpatułką pobiera się wymaz z jamy ustnej. Szpatułkę dostarcza fundacja na podany przez nas adres lub wydaje podczas akcji rejestracyjnych, które organizowane są w różnych miastach Polski. Wymaz należy zabezpieczyć w odpowiedni sposób i wysłać na adres fundacji. Oprócz tego należy wypełnić ankietę: podać swoje dane osobowe oraz opisać stan zdrowia. Samo zgłoszenie do bazy dawców nie oznacza, że się nim zostanie.

Szpik można oddać w momencie, kiedy zgodność pomiędzy dawcą, a biorcą jest wysoka – wtedy rozpoczyna się proces badań. Przypomnijmy, że do pobrania szpiku stosuje się dwie bezpieczne metody, czyli pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, jednak ten zabieg stosowany jest już o wiele rzadziej.

ABK

 

Foto źródło: dkms.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content