Związkowcy: „Prezydent Matyjaszczyk zlekceważył nas”

„Częstochowska pomoc społeczna wywalczyła podwyżki” – tak rozpoczynał się wczorajszy komunikat Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Regionu Częstochowskiego zapraszający na nadzwyczajną sesję Rady Miasta. Sesja rozpoczęła się w środę 17 października o godzinie 17.00 i miała być formalnością: w dniu 25 września 2018 r. Rada Miasta Częstochowy podjęła bowiem uchwałę o przeznaczeniu od października kwoty 3 mln zł na wzrost wynagrodzeń dla jednostek podległych pod urząd. Stało się jednak inaczej.

Wczorajsza sesja Rady Miasta była bardzo burzliwa, myślę, że z przyczyny Prezydenta Matyjaszczyka, który po raz kolejny chciał oszukać pracowników. Po pół godzinie prezydent opuścił salę, bo miał kampanię wyborczą, na co pracownicy zareagowali oburzeniem. Były okrzyki „hańba”, „wróć”, „bądź odważny” i „porozmawiaj z nami”. Wówczas zapadła decyzja o niewychodzeniu z urzędu dopóki nie będzie podpisu prezydenta pod uchwałą. Okazało się, że Prezydent Matyjaszczyk po półtorej godzinie mógł wrócić na salę sesyjną, ale znowu było mataczenie, była próba oszukiwania radnych, pracowników. Dlatego była nasza decyzja: „zostajemy i walczymy do skutku o nasze wynagrodzenia”. Po długich negocjacjach, około 23.00 zapadła decyzja, że będzie ogłoszona przerwa do następnego dnia, do godziny 16.00 i wówczas prezydent przygotuje wszystkie dokumenty do podjęcia przez radnych uchwały, dzięki której pracownicy od listopada otrzymają 300 zł podwyżki – mówi Tomasz Ziółkowski z NSZZ Regionu Częstochowskiego.

W czwartek o godzinie 16.00 rozpoczął się ciąg dalszy nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Częstochowy w sprawie podwyżek dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Domu Pomocy Społecznej, Częstochowskiego Centrum Świadczeń oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk tym razem przedstawił informację o realizacji uchwały, przyjęto ją jednogłośnie. Jeszcze przed głosowaniem (które zakończyło się jednogłośnie za podwyżkami dla częstochowskich pracowników socjalnych) salę ostentacyjnie opuścił prezydent miasta.

Zdjęcie: Archiwum

PK

Tagged with