Zwierzęta traktowane przez ludzi jak przedmioty

DSCF4912

Pomimo częstych kampanii, poświęconym właściwym zachowaniom wobec zwierząt porzucanie czworonogów nadal jest poważnym problemem. Ciężko sobie wyobrazić, jaki los spotkałby opuszczone zwierzęta, gdyby nie działało Częstochowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.

– Zwierzęta trafiają do nas w identycznej ilości zarówno w trakcie trwania roku szkolnego, jak i w okresie wakacyjnym. Pod tym względem nie obserwujemy właściwie żadnej różnicy. Zwierzęta, zwłaszcza psy, trafiają do nas w różnym stanie. Jeśli chodzi o psychikę, to wiele w tej kwestii zależy od osobowości psa. Podobnie jak ludzie – tak i zwierzęta – różnie się zachowują i różnie się czują. Niektóre ze zwierząt sprawiają wrażenie, że cały czas wierzą w to, że znajdzie się właściciel, który je przygarnie. Mają one takie nastawienie i nie czują się one skrzywdzone. Inne zaś wpadają w potworną depresję, są rozżalone i przelęknione – te przypadki wymagają bardzo dużej pracy po to, by wyprowadzić je z takiego stanu psychicznego. Jeśli natomiast chodzi o kondycję zwierząt, które do nas trafiają mamy niekiedy do czynienia z przypadkami drastycznymi. Walczymy wówczas o ich życie i przetrwanie – mówi kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie – Katarzyna Grzyb

– Nasze schronisko ma już 20 lat. Oprócz takich zwierząt jak psy i koty mamy od 3 lat umowę z miastem Częstochowa na opiekowanie się zwierzętami dzikimi takimi jak: dziki, sarny, jelenie, lisy, czy ptaki. W przypadku zwierząt dzikich świadczymy pomoc doraźną, nie mamy fizycznej możliwości zapewnienia stałej opieki takiej jakie wymagają dzikie zwierzęta, jeżeli natomiast wymagają one pomocy weterynaryjnej, to wówczas takiej pomocy udzielamy i przewozimy je do ośrodków dostosowanych do takich zwierząt, zapewniającym im odpowiednie miejsce i żywienie – dodaje K. Grzyb.

Michał Bobra