Zwierzęta w upały

Lato to trudny okres dla zwierząt. W tym czasie nasze czworonogi należy otaczać szczególną opieką, by nie dopuścić do przegrzania się organizmu i udaru cieplnego, co w konsekwencji prowadzi nawet do śmierci zwierzęcia. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pomoże przetrwać naszym pupilom te upalne dni.

– Najważniejszą zasadą jest zapewnienie czworonogom dostępu do wody – mówi dr Henryk Świerat, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Częstochowie. Podczas gorących dni zwierzęta szybko tracą wodę z organizmu, dlatego muszą ją stale uzupełniać. Jeśli zadbamy o odpowiednie nawodnienie zwierzęcia, zmniejszamy w dużym stopniu ryzyko udaru. Kolejną istotą sprawą jest zapewnienie zwierzęciu możliwości schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu.
– Niektóre zwierzęta przebywają w kojcach czy budach, dlatego ważna jest też izolacja takich miejsc, np. styropianem, aby te pomieszczenia nie nagrzewały się.
– mówi dr Świerat. Również podczas letnich skwarów nie zamykajmy zwierząt w samochodach, idąc na zakupy. – dodaje dr. Świerat. Zostawiając zwierzę w samochodzie, musimy również liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Przepis ustawy o ochronie zwierząt mówi jasno: za narażenie życia zwierzęcia grozi do 2 lat więzienia.

W upały nie zapominajmy też o zwierzętach wolnożyjących. Mała miska z wodą w zacienionym miejscu przyniesie ulgę spragnionym zwierzakom, a nawet może uratować im życie.

MZ

fot. źródło: w.schronisko.com