Wiosno przyjdź!

20 marca był pierwszym dniem astronomicznej wiosny, która ma swój początek w momencie, gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i oznacza, że tego dnia zarówno dzień, jak i noc trwają tyle samo.

21 marca to z kolei dzień kalendarzowej wiosny, którą charakteryzują dni dłuższe od nocy. Czy wiosna rzeczywiście zawita do nas już na dobre?

– W najbliższych dniach czeka nas ocieplenie, temperatura stopniowo będzie się zwiększać. Każdy kolejny dzień będzie cieplejszy. Biorąc pod uwagę, że mamy marzec, temperatury z rzędu 15 stopni Celsjusza są powyżej wieloletniej normy dla tego okresu. Kolejne dni z kolei miną pod znakiem ochłodzenia, mogą występować przelotne opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu – opowiada meteorolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Szymon Ogórek.

Pierwszy dzień wiosny jest zarazem dniem wagarowicza, czyli nieoficjalnego święta uczniów, którzy zamiast siedzieć w szkole, wolą spędzić ten dzień w domu lub na łonie natury.

Zdania co do nadejścia wiosny są zróżnicowane, chociaż większość opowiada się za tym, że na prawdziwą wiosnę musimy jeszcze poczekać. Mamy przy tym nadzieję, że oczekiwania te nie będą długie.

BNO