20. Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

20. Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę, 08.10.2020/fot. Zbyszek Derda/Radio Fiat

20. Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę, w jubileuszowym roku 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, odbyła się w czwartek, 8 października na Szczycie jasnogórskim. W tym roku ze względu na pandemię i obowiązujące rygory sanitarne organizatorzy zaprosili na pielgrzymkę przede wszystkim delegacje z pocztami sztandarowymi szkół. Wszyscy pielgrzymi, by zachować należyty dystans, zgromadzili się wyłącznie na błoniach jasnogórskich. Specjalne słowo pozdrowienia do uczestników pielgrzymki, zarówno zgromadzonych na Jasnej Górze, jak i łączących się duchowo, skierował prezydent Polski Andrzej Duda.
Na pielgrzymkę zgłosiły się delegacje z 75 szkół, wraz z dyrekcjami, wychowawcami i nauczycielami. Wystawiono 54 poczty sztandarowe. Za organizację pielgrzymki w tym roku odpowiedzialny był zespół Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu z jej dyrektorem Janem Rychlickim. Całość koordynowali Zbyszek i Małgorzata Gumińscy, którzy organizują pielgrzymki szkół od początku ich trwania.
Centralnym punktem pielgrzymowania była Msza św., której na jasnogórskim Szczycie o godzinie 11.00 przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup senior z Częstochowy. Eucharystię koncelebrował ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy, oraz liczni duszpasterze i katecheci szkół.
Zgromadzeni na Jasnej Górze łączyli się duchowo z biskupem Henrykiem Tomasikiem, krajowym duszpasterzem Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, który z powodu przebytej choroby i niedawno zakończonej hospitalizacji, nie mógł przybyć na pielgrzymkę.
W imieniu ojców i braci paulinów, zgromadzonych na błoniach, witał o. Sebastian Matecki, paulin, przyjaciel pielgrzymki. „Szczególny rok jubileuszowy 100-lecia urodzin waszego kochanego patrona, św. Jana Pawła II, największego z pielgrzymów jasnogórskich. Dzisiaj jest z nami, jak zawsze, w tajemnicy świętych obcowania, On tu was przywiódł. Czujemy Jego obecność i to promienne słońce, i obecność Maryi, która roztacza nad nami swą opiekę, i za to Bogu dziękujemy – mówił o. Matecki – To przedziwny czas, trudny czas, odczuwacie to w rodzinach, w szkole, w całej przestrzeni życia publicznego. Ta pandemia nas tu dzisiaj zdziesiątkowała, ale ona nas nie może rozłożyć duchowo, dlatego jesteście”.
W homilii bp Antoni Długosz przybliżał dzieciom i młodzieży postać św. Jana Pawła II. „Dziś kochani, w 100. rocznicę urodzin, Ojciec Święty staje przed nami i mówi do was: cieszę się, że patronuję waszym szkołom. Skoro jestem patronem waszych szkół, to w szczególny sposób żyjcie moimi katechezami, tymi prawdami, jakie przekazywałem przez 27 lat posługi w Jezusa Kościele”.
„Zachęcam was do tego abyście jako rodzina Jana Pawła II żyli przesłaniem katechez świętego papieża. W centrum naszego życia niech będzie Chrystus. Miejmy oczy, ręce i serce Pana Jezusa, widząc człowieka w potrzebie, nie przechodźmy obojętnie obok smutnego kolegi czy koleżanki. Przebaczajmy, jak ktoś nam wyrazi jakąś niestosowność, żebyśmy byli ludźmi jedności, a nie poróżnionymi ze sobą. Chciejmy, doświadczając swojej grzeszności, nie ulegać słabościom. Młodość nie jest łatwa, ale piękna. Dlatego też korzystajmy często z sakramentu pojednania, pamiętając o tym, że Bóg zawsze nas kocha, nigdy nie zdradza, zawsze możemy wrócić do Pana Jezusa poprzez sakrament spowiedzi” – przypominał bp Antoni.
„Niech Matka Boża będzie naszą stałą towarzyszką życia. Miejmy obrazek Matki Bożej ze sobą, i jak przychodzi jakaś chandra, trudność, bierzmy ten obrazek do ręki i mówmy: Matko, pomagaj mi, bądź przy mnie” – prosił dzieci i młodzież bp Długosz.
Na zakończenie Mszy św. młodzież zawierzyła społeczność szkół im. Jana Pawła II Matce Bożej.
Ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał przesłanie od pana prezydenta do uczestników pielgrzymki. „Cieszę się, że mimo trudów związanych z sytuacja epidemiczną manifestują państwo swoje przywianie do wartości i tradycji, których symbolem jest to sanktuarium, jego wielka historia, oraz wielcy Polacy, którzy te historię współtworzyli – pisał w liście prezydent Duda – Ufam, że tegoroczna, szczególnie uroczysta, pielgrzymka rodziny szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę, umocni więzy łączące jej członków, że będzie dla wszystkich państwa źródłem inspiracji, pokrzepienia i nadziei w obliczu wyzwań, które stoją dzisiaj przed polskimi rodzinami szkołami, przed całą naszą Ojczyzną”.
Uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie wystosowali telegram do papieża Franciszka.
Piękną oprawę muzyczną liturgii przygotował zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu.
Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II rozpoczęła się 7 października o godzinie 21.00 Apelem Jasnogórskim w kaplicy Matki Bożej. Modlitwie apelowej, połączonej z zawierzeniem szkół im. Jana Pawła II, przewodniczył o. Sebastian Matecki, paulin.

źródło: BP JG
fot. Zbyszek Derda/Radio Fiat