24 godziny dla Pana w kościele stacyjnym

Zgodnie z życzeniem abp. Wacława Depo, kościół Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej był dzisiaj (29 marca) 24. stacją duszpasterskiej inicjatywy metropolity częstochowskiego Kościoły stacyjne miasta Częstochowy. Inicjatywa polega na Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz uczestnictwie w Mszy św., której główną intencją jest modlitwa o nowe powołania kapłańskie. Jak zaznaczył bp Andrzej Przybylski, jest to nowa inicjatywa, ale przyniesie na pewno bardzo dobre efekty:
– Myślę, że to takie przetarcie szlaków w naszych ćwiczeniach i pielgrzymowaniu wielkopostnym. Uczymy się tej starej tradycji, bo tradycja nie jest nowa i mówiliśmy dużo o tym jej rzymskim źródle nawiązującym do wędrówki narodu wybranego z niewoli egipskiej do wolności i to takie chodzenie od kościoła do kościoła w okresie Wielkiego Postu ma nam przypominać tę pielgrzymkę, Stąd ta inicjatywa przeciera swoje szlaki, nabiera tradycji prze ten pierwszy rok. Dlatego myślimy, że każdy następny rok tych kościołów stacyjnych będzie przynosił jeszcze więcej owoców i będzie bardziej rozumiany prze wszystkich, i przez duchownych i przez świeckich. Cieszymy się tymi owocami, że obok rekolekcji wielkopostnych, obok spowiedzi wielkopostnej jest też taki czas pielgrzymowania od kościoła do kościoła.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej jest również miejscem, gdzie rozpoczęła się częstochowska część inicjatywy papieża Franciszka „24 godziny dla Pana”, który prosił „by sakrament pojednania był sprawowany w kontekście adoracji eucharystycznej”. W jej trakcie przez całą dobę w kościele wystawiony jest Najświętszy Sakrament, a wierni, dzięki dyżurom kapłanów w konfesjonałach mogą skorzystać z możliwości spowiedzi. Do udziału w akcji „24 godziny dla Pana” zaprasza bp Andrzej Przybylski:
– To było chyba w roku 2014, kiedy ta inicjatywa została wprowadzona do Kościoła. Trzeba oczywiście powiedzieć, że ona przede wszystkim w myśli i w sercu Ojca Świętego pojawiła się na Kościół w Europie zachodniej, gdzie nie ma takiej silnej tradycji rekolekcji wielkopostnych jak u nas w Polsce. Bo z pewnością ta inicjatywa ani nie zastępuje, ani nie wypiera rekolekcji wielkopostnych, ćwiczeń wielkopostnych. Natomiast podejmujemy ją oczywiście jako jeszcze jeden mobilizator do tego, żeby w Wielkim Poście bardziej być dla Pana Boga. Nie jest to pierwszy raz, myślę, że nie ostatni. Każda inicjatywa, która nas zbliża do Boga pogłębia naszą wiarę.
Do uczestnictwa w adoracji oraz skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania zaprasza również proboszcz parafii, ks. Zdzisław Wójcik:
– Tak się złożyło, że w tym samym terminie jedna i druga inicjatywa jest u nas realizowana. Dla nas to dobrze, bo możemy za jednym razem zgromadzić większą liczbę osób i intensywniej się pomodlić. I tak też czynimy. „24 godziny dla Pana”, ta inicjatywa papieża Franciszka jest w naszej parafii po raz drugi. Oczywiście księża z Częstochowy są przygotowani, będą się wymieniać, żeby przez całą dobę służyć w naszym dolnym kościele sakramentem pokuty i pojednania.
Mszy św., która rozpoczęła obie inicjatywy w kościele Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na fakt, że dla wielu ludzi czas to pieniądz, że trzeba dobrze wykorzystać czas na zarabianie pieniędzy, a później mieć czas na ich wykorzystanie. Ale dla chrześcijan czas to miłość, a Pan Bóg daje każdemu z nas jakiś czas od urodzenia do śmierci. Miarą naszego życia jest to, co my z tym czasem zrobimy. Nawiązując do akcji „24 godziny dla Pana” bp Przybylski podzielił się refleksją, że jest to dobry czas, żeby zrobić rachunek sumienia ze swojego czasu, żeby zadać sobie pytania „Czy mój czas jest dla Pana, czy dla mnie? Czy mój czas jest bardziej dla Boga, czy dla świata?”. Codziennie Pan Bóg daje nam 24 godziny i liczy na to, że z tych 24 godzin oddamy mu kilka minut – rano na pacierz poranny, wieczorem na rachunek sumienia i modlitwę. Kaznodzieja zachęcał, abyśmy o tym czasie dla Pana pomyśleli, jako o czasie miłości. Upomniał również, że jeżeli nie potraktujemy Boga z miłością, jeżeli nasz czas dla Pana nie będzie czasem z miłości, to wiara może nas zmęczyć, zniechęcić i możemy się jej pozbyć. Na zakończenie homilii bp Przybylski zaapelował, żebyśmy adorowali Boga, spotykali się z nim, żebyśmy powalczyli o swój czas dla Boga, żeby nasza wiara nie była z tradycji i obowiązku, ale z miłości.

Po Eucharystii nabożeństwem pokutnym rozpoczęła się akcja „24 godziny dla Pana”. Adoracja Najświętszego Sakramentu potrwa przez całą noc. W jej trakcie wierni będą mieli okazję przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. W archidiecezji częstochowskiej akcja odbędzie w czterech wyznaczonych przez abp. Wacława Depo kościołach: Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, św. Stanisława Biskupa Męczennika w Wieluniu, NMP Bolesnej w Radomsku (klasztor franciszkanów). Akcja „24 godziny dla Pana” zostanie zakończona w sobotę o godz. 18.00.

ZD