37. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych na Jasną Górę

Pod hasłem „Pod krzyżem z Maryją” odbyła się w sobotę 14 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych na Jasną Górę. We wspólnej modlitwie udział wzięło ponad ok. 500 niesłyszących i ich opiekunów z kilkudziesięciu miejscowości z całej Polski.

Eucharystii przewodniczył ks. Paweł Surowiec. Msza św. była odprawiana w ciszy, bez towarzyszenia organów i bez śpiewów. W homilii hierarcha mówił o potrzebie otwarcia serca na Bożą miłość:

Dziś kiedy tutaj stoisz, blisko Pana Jezusa i Maryi, otwórz swoje serce na Bożą miłość do każdego człowieka, przyjmij dziś Boży pokój i z czystym sercem proś Boga o wszystko czego potrzebujesz. Pamiętaj, że nawet kiedy jest ci źle, Maryja jest przy tobie. Odważnie idź razem z Maryją bo Chrystus cię prowadzi. Pan Jezus mówi do każdego z nas, że On jest drogą i prawdą i życiem, więc nie bój się. On Jezus chce być w twoim życiu każdego dnia.

Elżbieta Gurska, prezes Stowarzyszenia Osób Niesłyszących Ich Rodzin i Przyjaciół Effetha w Gdyni podkreśla, że na pielgrzymce spotykają się osoby głuchonieme z całej Polski, ale nie tylko:

To jest wyjątkowe miejsce, spotykają się tu osoby głuchonieme z różnych krańców nie tylko Polski, ale i świata, bo Polacy, którzy wyemigrowali, również przyjeżdżają na tą pielgrzymkę, po to, aby razem spędzić ten czas duchowy, żeby porozmawiać, żeby wspólnie się pomodlić, ale też aby naładować akumulatorki, każdy kiedy wróci do swojego domu, do pracy, żeby miał więcej siły.

Organizatorami tegorocznej pielgrzymki byli duszpasterze głuchoniemych diecezji sandomierskiej.

PG

Dźwięki do transkrypcji i zdjęcie: BPJG