39. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie trwa na Jasnej Górze w dniach 21-24 lutego

239712bdTo doroczne spotkanie wszystkich odpowiedzialnych – zarówno księży, jak i świeckich – zgromadziło w tym roku w sanktuarium ok. 1,1 tys. osób. Są to osoby zarównio ze wszystkich diec. z Polski, jak i z Ukrainy, Słowacji, Czech, Niemiec i Austrii.

„Tegorocznym tematem kongregacji jest ‘Radość z Ewangelii’, czyli słowa zaczerpnięte z tytułowego tekstu adhortacji Ojca Franciszka ‘Evangelii Gaudium’, która jest poświęcona ewangelizacji w świecie współczesnym – opowiada ks. Adam Wodarczyk, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie – Jest to okazja do wspólnego spotkania, takiego umocnienia się. Wszyscy na co dzień pełnią różne posługi, zadania. Skoro zawsze przyjeżdżamy tutaj do duchowej stolicy Polski, jaką jest Jasna Góra, traktujemy to też jako okazję do dwudniowych rekolekcji, odnowy duchowej. Wiele ważnych rzeczy dla naszego Ruchu wydarzyło się tutaj na Jasnej Górze w minionych latach”.

Ruch Światło-Życie (znany powszechnie jako Oaza) – to jeden z ruchów odnowy w Kościele. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ruch gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w części rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół (nazywany także Oazą Rodzin). Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie stara się formować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła – parafii, dekanatów, diecezji.

„Ja do Ruchu trafiłam przez ewangelizację. U nas w parafii były misje, miałam wtedy 15 lat, 1989r. Mnie zachwycił zespół, który grał, byłam wtedy młodzieżą dorastającą. Weszłam do Ruchu Światło-Życie i jestem w nim wiele lat, jesteśmy we wspólnocie osób dorosłych, w diakonii ewangelizacji. Jest to dla mnie sens życia, życie żywym Bogiem, ale też przekazywanie dzieciom naszych wartości. I przekazywanie naszych wartości w miejscu pracy – opowiada Małgorzata Filar – Spotkanie tu na Jasnej Górze pokazuje nam jedność, jedność całego Ruchu Światło-Życie, wspólnot, może tego, że żyjemy w różnych miejscach w Polsce i na świecie, ale idziemy jednym duchem, jedną drogą i to jest taka siła, która się bierze z tego spotkania zawsze, to jest taka siła na cały rok”.

„We wspólnotach naszych oazowych cały rok jest bardzo intensywny, wakacje to rekolekcje, ewangelizacje i potrzebujemy takiego czasu zatrzymania. Jako odpowiedzialni za diakonie, za różne inicjatywy w ruchu, raz w roku chcemy mieć taki czas, aby się spotkać, aby się podzielić naszym doświadczeniem, aby zaczerpnąć nowe siły, dlatego tutaj jesteśmy w Częstochowie – podkreśla Marek Filar, odpowiedzialny za centralną diakonię ewangelizację – Ruch Światło-Życie w latach 80. to pewnie była jedyna alternatywa dla takiego bycia w Kościele, teraz jest bardzo wiele możliwości, wiele ruchów. Ruch dobrze się ma, ja osobiście odczuwam nowy powiew. Ruch bardzo rozrasta się na cały świat. Polska, jako trzon, ale mamy sprawozdania z innych krajów, to dalekie Chiny, Malezja i inne kraje Azji. Charyzmat jak najbardziej bardzo aktualny i żywy do tego, aby przemieniać się i głosić Dobrą Nowinę o wiecznym życiu w radości”.

„To spotkanie to jest takie bardzo mocne doświadczenie, doświadczenie wspólnoty, doświadczenie obecności Boga, taki mocny zastrzyk energii na cały rok pracy. My tutaj rozważamy temat pracy rocznej, ale to nie w intelektualnym przekazie leży ta siła, ale w wymiarze duchowym – mówi Krzysztof Jankowiak – Myślę, że kondycja jest bardzo różna, w zależności od różnych miejsc, bo są żywe wspólnoty, ewangelizujące, dynamiczne, rozwijające, ale są też takie miejsca gdzie jest stagnacja, gdzie kiedyś było dużo oaz, a teraz nie ma. Myślę, że globalnie ten czas jest dobry”.

„Przyjechaliśmy na kongregację po raz drugi, jesteśmy bardzo zadowoleni i przeżywamy niesamowite doświadczenie głębokiej wiary. Daje nam wielkie natchnienie, aby działać w swojej diecezji – opowiadają Agnieszka i Grzegorz Pawelec z diec. drohiczyńskiej – Jesteśmy animatorami naszego kręgu i w diec. drohiczyńskiej działamy w diakonii ewangelizacji. Organizujemy rekolekcje ewangelizacyjne, dajemy świadectwo do ludzi młodych, narzeczonych, do gimnazjalistów, każdy kto poprosi o danie świadectwa jesteśmy na to otwarci i zawsze bierzemy w tym udział”.

Pierwsza Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych odbyła się w 1976 r. w Krościenku, uczestniczyło w niej ok. 70 osób. W następnych latach Kongregacje odbywały się w Krościenku, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Koninie oraz przede wszystkim w Częstochowie na Jasnej Górze, która stała się głównym miejscem tych spotkań.

Centralnym punktem sobotniego programu była Msza św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 12.45. Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji działającego w ramach Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Grzegorz Ryś w homilii nawiązał do dzisiejszych czytań. Mówił: „Piotr jest dla nas przykładem bycia kamieniem w budowli kościoła, to jest najlepsza nowina ze wszystkich. Piotr jest fantastycznym wzorem człowieka, który potrafi to unieś, bo to nie jest proste. On mówi bądźcie przykładami żywymi, bądźcie świadkami, oczywiście mówi to także jako ktoś, dzisiaj do nas mówi z wysokości swojego świadectwa, z wysokości krzyża, z wysokości watykańskiego wzgórza, ale mówi to też jako ktoś, kto był w życiu antyświadekiem. I potrafi w całej pokorze, w całej prostocie mówić o tym, że Chrystus nas takich słabych wzywa, byśmy byli kamieniami, uzdalnia nas do świadectwa, przy całej naszej małości nas uzdalnia, nawet do takiego świadectwa, jakie złożył Piotr na wzgórzu watykańskim. To jest łaska od Boga, która z piasku czyni skałę. Bardzo wam tego życzę”.

źródło: foto i tekst
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś
2014-02-22, sobota, godz. 14.20

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content