8. rocznica ingresu Księdza Arcybiskupa Wacława Depo

W niedzielę 2 lutego przypada ósma rocznica ingresu abp. Wacława Depo do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. 29 grudnia 2011 roku bp Wacław Depo został ogłoszony arcybiskupem częstochowskim, a 2 lutego 2012 roku miał miejsce ingres do katedry Świętej Rodziny w Częstochowie, czyli liturgiczne objęcie archidiecezji częstochowskiej. Abp Wacław Depo jest piątym biskupem diecezjalnym Kościoła częstochowskiego i drugim arcybiskupem metropolitą częstochowskim. O pamiętnym dniu ingresu mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Ingres oznacza dokładnie wejście, ponieważ obrzęd liturgiczny przewiduje wprowadzenie nowego biskupa do kościoła katedralnego, świątyni, która zostanie miejscem oficjalnego nauczania.  8 lat temu ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestinus Migliore wprowadził mianowanego wówczas nowym arcybiskupem metropolitą częstochowskim, dotychczasowego biskupa zamojsko-lubaczowskiego, Wacława Depo do archikatedry Świętej Rodziny. To już 8 lat od tego wydarzenia, wspominając to wydarzenie dziękujemy Bogu za posługę naszego Arcybiskupa Metropolity. Modlimy się także o wszelkie łaski potrzebne w posłudze Kościołowi częstochowskiemu w wypełnianiu pasterskich działań.

Ks. Krzysztof Gryz jest księdzem, któremu od początku drogi w seminarium towarzyszył abp Wacław Depo.

Mam to szczęście, że akurat całe swoje seminarium i wszystkie święcenia przyjmowałem od abp. Wacława Depo. Chyba jesteśmy jedynym rocznikiem, który miał świecenia diakonatu i prezbiteriatu udzielane przez księdza arcybiskupa. Chciałbym mu podziękować, że mogę z dumą słuchać jego nauczania. Składam abp. Wacławowi Depo najlepsze życzenia z okazji 8 rocznicy ingresu. Pamiętam  ten czas, byliśmy wówczas na drugim roku w WSD, śpiewaliśmy wtedy w chórze. Pamiętam ten dzień. Cieszę się, że kolejny rok abp. Wacław był z nami i mam nadzieję, że będzie z nami jak najdłużej. – mówi ks. Krzysztof Gryz.

– Ksiądz Arcybiskup jest ojcem duchownym dla wielu księży i kleryków – mówią kl. Kamil Cudak i kl. Kamil Jastrząb z V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. – Myślę, że jest takim ojcem, który troszczy się, opiekuje, który jest blisko problemów kapłanów. Dla nas kleryków jest ojcem, który troszczy się o nas. Seminarium jest źrenicą w oku Arcybiskupa i to jest bardzo piękne. – mówi kl. Kamil Cudak. – Szczególnie pamiętam Księdza Arcybiskupa z naszych celebracji w katedrze Świętej Rodziny i wtedy widzę w nim prawdziwego zastępcę Chrystusa. Takim w istocie jest biskup, zastępuje nam Chrystusa. Księdzu Arcybiskupowi chciałbym życzyć jeszcze więcej Darów Ducha Świętego, żeby ufał, że każde jego działanie będzie zgodne z wolą Bożą. – mówi kl. Kamil Jastrząb. – Chciałbym życzyć opieki Matki Najświętszej, żeby Ksiądz Arcybiskup czuł, że Ona jest blisko i Ona się troszczy. – mówi kl. Kamil Cudak.

Abp Wacław Depo jest ciepłym, miłym i uśmiechniętym człowiekiem. Zapytaliśmy uczniów klas IV i V Katolickiej Szkoły Podstawowej, co wiedzą o abp. Wacławie Depo?

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2020/01/4_abp_Depo_podstawowka_31_01.mp3]

Ksiądz arcybiskup Wacław Depo swoją dobrocią i ciepłem gromadzi wokół siebie wielu ludzi. Dzieci z Przedszkola Sióstr Antoninek podzieliły się z nami swoimi informacjami o abp. Wacławie Depo:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2020/01/5_abp_Depo_przedszkole_31_01.mp3]

Abp Wacław Depo urodził się 27 września 1953 w Szydłowcu. W 1972 ukończył w tym mieście Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święceń prezbiteriatu udzielił mu 3 czerwca 1978 w katedrze sandomierskiej bp Piotr Gołębiowski. 5 sierpnia 2006 roku po przyjęciu przez papieża Benedykta XVI rezygnacji bp. Jana Śrutwy został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ingres do katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, w trakcie którego otrzymał święcenia biskupie, odbył 9 września 2006 roku.

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, o godzinie 18:00, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie przewodniczył Mszy św. w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. będzie połączona z 8. rocznicą ingresu Metropolity Częstochowskiego do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.Transmisja na antenie Radia Fiat i Radia Jasna Góra.