83 urodziny abp. Stanisława Nowaka

Abp senior Stanisław Nowak, biskup diecezjalny w latach 1984-1992 i metropolita częstochowski od 1992 do 2011 roku, obchodzi dziś swoje 83. urodziny.

Arcybiskup Nowak urodził się 11 lipca 1935 roku w Jeziorzanach – jest to wieś w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, gmina Liszki. Dla wielu osób wierzących szczególne znaczenie mają imieniny – te arcybiskup obchodzi 18 września – urodziny też jednak stanowią okazję do dziękczynienia Bogu.

W tym dniu urodzin wspominam świętych tego dnia – mamy wielkiego świętego patrona Europy, św. Benedykta. Trzeba się bardzo, bardzo modlić za Europę, która się tak bardzo dechrystianizuje – apeluje abp Stanisław Nowak.

Zapytaliśmy jubilata, czego można mu życzyć przy okazji urodzin.

– Można mi życzyć zbawienia – żebym doszedł do Królestwa Niebieskiego i zjednoczył się z Miłością Nieskończoną Przedwieczną. Tylko tego, nic więcej mi nie potrzeba – mówi abp senior.

Abp senior Stanisław Nowak święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Od 2011 roku jest arcybiskupem seniorem archidiecezji częstochowskiej. Mottem jego biskupiej posługi są słowa: „Chcę pod krzyżem stać przy Tobie”.

PK