Abp. Depo: Cierpienie jest częścią tajemnicy ludzkiego życia – Msza święta w XXIII Światowy Dzień Chorego

webO godz. 11 w Archikatedrze pod wezwaniem św. Rodziny miała miejsce msza święta dla osób chorych, słabych, cierpiących i podeszłym wiekiem, którą sprawował Arcybiskup Metropolita częstochowski Wacław Depo. Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. Mariusz Sztaba wyjaśniał tajemnicę cierpienia zawartą w Chrystusowym krzyżu: We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, której sanktuarium u stóp Pirenejów stało się swoistą świątynią ludzkiego cierpienia, stajemy dzisiaj tak jak ot to uczyniła na Kalwarii, gdzie ukrzyżowano jej Syna. Pod krzyżem bólu i samotności tak wiele naszych sióstr i braci, aby nieść im pociechę, dzielić ich cierpienie i przedstawić je Panu Życia, w duchowej wspólnocie z całym Kościołem na czele z Papieżem Franciszkiem i naszym Arcybiskupem Wacławem. Maryja- Uzdrowienie chorych i Matka wszystkich żyjących niech będzie naszym wsparciem i naszą nadzieją. Niech umacnia naszą wrażliwość i poświęcenie wobec tych,  którzy są poddawani różnorakiej próbie. Niech przyczynia się do tego także ufne oczekiwanie świetlanego dnia naszego zbawienia , kiedy Bóg otrze na zawsze wszelką łzę. Przyzywamy dzisiaj Maryję nie tylko jako Uzdrowienie chorych i matkę żyjących, ale również Stolicę Mądrości. Wiemy bowiem, że w tegorocznym orędziu na XXIII Światowy Dzień Chorego Papież Franciszek uczy nasz wszystkich o mądrości serca. 

W homilii Arcybiskup Wacław Depo podkreślał jak cenni w oczach Boga są chorzy i cierpiący: Drodzy bracia i siostry w Chrystusie, którzy jesteście współuczestnikami cierpień Chrystusa! Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i zapewniam o swojej miłości wobec was. Cierpienie bowiem jest częścią tajemnicy ludzkiego życia. Papież emeryt Benedykt XVI w swojej encyklice Spe Salvi dodał, że na pewno trzeba zrobić wszystko, aby zmniejszyć cierpienie, ale pozbyć się go z tego świata, w ogóle jest niemożliwe i tylko dlatego, że nikt z nas nie jest w stanie wyeliminować mocy zła, które jest stałym źródłem cierpienia. Tym, który może wyeliminować moce zła jest tylko Bóg. Krzyż Jego Syna z Golgoty jest ceną naszej prawdziwej wolności od zła, cierpienia i śmierci. To Chrystus poprzez ofiarę z życia odkupił ludzkie cierpienie i uczynił je podstawowym środkiem zbawienia. 

Licznie zgromadzeni w świątyni otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem (tzw. nabożeństwo lourdzkie). Dla wielu chorych był to czas, aby zjednoczyć się na modlitwie i dostrzec obok siebie tego kto bardziej cierpi i potrzebuje pomocy. Nie zabrakło na Eucharystii kapłanów, którzy na co dzień służą chorym i cierpiącym: ks. Jacka Marcińca – duszpasterza wspólnoty Betel, ks. Marka Batora – dyrektora częstochowskiej Caritas, ks. Wojciech Krasowski – kapelana w szpitalu na Parkitce.

Dziś przeżywanie Dnia Chorego będzie miało jeszcze miejsce na Jasnej Górze. O godz. 13. 30 sprawowana będzie Msza święta, a po niej nastąpi  nabożeństwo lourdzkie. Również Apel jasnogórski i całonocne czuwanie poprowadzi dziś w intencji najsłabszych i niepełnosprawnych wspólnota Betel.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content