Abp Nowak: Narodzenie Matki Bożej jest wydarzeniem w historii Zbawienia

8 września obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Z tej okazji na Jasnej Górze o godzinie 11.00 została odprawiona odpustowa Msza św.

Eucharystii przewodniczył abp senior Stanisław Nowak:

Chcę powiedzieć, że jest to bardzo drogie nam święto na Jasnej Górze. Kiedyś było to pierwsze święto w tym miejscu. 302 lata temu odbyła się Koronacja Matki Bożej właśnie z okazji Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Później miał miejsce akt prymasa Hlonda, kiedy po strasznej wojnie poświęcaliśmy się opiece Matki Bożej. Częstochowianie wspominają, że wówczas tłumy były ogromne i sięgały placu Biegańskiego.

Uroczystość odpustowa jest jednocześnie świętem patronalnym Kapituły Archikatedralnej Częstochowskiej. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział podprzeor sanktuarium, o. Jan Poteralski:

Przybywamy jako pielgrzymi na Jasną Górę, aby dziękować Bogu za obecność Maryi w znaku Jasnogórskiego Obrazu na polskiej ziemi. Ciągle staramy się odkrywać rolę Maryi z Jasnej Góry w historii Polski, Kościoła, miasta Częstochowy i każdego wierzącego człowieka.

Podczas homilii abp Nowak podkreślał Zbawczy wymiar narodzin Najświętszej Maryi Panny.

POSŁUCHAJ HOMILII

Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny znane jest również jako święto Matki Bożej Siewnej, bowiem w tym dniu podczas Mszy św. w kościołach święci się ziarno.

Zakończyły się już żniwa i teraz rozpoczyna się nowy rok pracy rolników i ich trudu, by ziemia wydała nowe plony. Temu trudowi pragnie błogosławić Matka Boża – Najwspanialszy Owoc Ziemi, jak Ją nazywamy w liturgii. Z tej racji już tradycyjnie od wieków jest poświęcenie zboża na nowy zasiew – mówi prepozyt Kapituły Archikatedralnej Częstochowskiej, ks. Teofil Siudy.

Na zakończenie Mszy św. abp Stanisław Nowak z racji święta poświęcił ziarna zbóż.

KF